Nová obří planeta je velká jako Neptun a hustší než ocel. Její objev vysvětluje vznik planet
Mezinárodní tým astronomů objevil planetu velikosti Neptunu, která je hustší než ocel a váží asi dvakrát víc, než jakákoliv jiná známá planeta této velikosti. Vědci věří, že složení planety by mohlo být výsledkem obřího planetárního střetu.
Hmotnost planety TOI-1853b je téměř dvakrát větší než u jakékoli jiné známé planety podobné velikosti a její hustota je neuvěřitelně vysoká, což znamená, že je tvořena větší frakcí horniny, než by se v takovém měřítku obvykle očekávalo.
A super-massive Neptune-sized planet: https://t.co/ka8wDsaPdm -> New giant #planet evidence of possible planetary collisions: https://t.co/tQzbn8iQpy
— Daniel Fischer @cosmos4u@scicomm.xyz (@cosmos4u) August 31, 2023
Vědci pod vedením Lucy Naponiellové z italské univerzity Rome Tor Vergata a univerzity v Bristolu naznačují, že planeta by mohla být výsledkem planetární srážky. Tyto obrovské srážky odstranily část lehčí atmosféry a vody a zanechaly za sebou množství kamenů, uvádí portál Science Daily.
Jak planeta vznikla?
Vědci zjistili, že původní planetární těleso by pravděpodobně muselo být bohaté na vodu a muselo by utrpět extrémní obří náraz o rychlosti větší než 75 km/s, aby vznikla pozorovaná planeta TOI-1853b. Tato planeta poskytuje nový důkaz o obřích nárazech při vzniku planet v celé galaxii. Tento objev pomáhá propojit teorie vzniku planet ve sluneční soustavě se vznikem exoplanet.
Obvykle se planety s takovým množstvím hornin stanou plynnými obry, jako je Jupiter, které mají hustotu podobnou vodě. Planeta TOI-1853b je velká jako Neptun, ale má hustotu vyšší než ocel. K tomu může dojít, pokud planeta během svého vzniku zažila extrémně silné srážky, uvádí portál SciTech Daily.
zdroj: Science Daily, SciTech Daily
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]