Někteří lidé jsou při konzumaci alkoholu více agresivní. Spojuje je jeden rys

Podle jednoho z dřívějších výzkumů zvyšuje pití alkoholu ve větším množství agresivitu u lidí, kteří mají jeden konkrétní osobnostní rys. Naopak lidé bez něj nejsou v opilosti o nic agresivnější než za střízliva, tvrdí studie. O jakou vlastnost jde, odhaluje server Sciencedaily.

Studie se zúčastnilo 495 dospělých osob v průměrném věku 23 let. Před účastí ve studii byli účastníci vyšetřeni, zda v minulosti nebo v současnosti nemají problémy s drogami, alkoholem a psychikou. U žen bylo navíc testováno, zda nejsou těhotné.

Všichni účastníci vyplnili ‚škálu zvažování budoucích důsledků‘. Uváděli, nakolik souhlasí s výroky typu ‚Jednám jen proto, abych uspokojil/a své okamžité starosti, v domnění, že budoucnost se o sebe postará sama‘. Skóre v tomto měřítku určovalo, nakolik se účastníci soustředí na přítomnost nebo na budoucnost.

Polovina účastníků byla zařazena do skupiny s alkoholem, kde dostávali alkohol smíchaný s pomerančovým džusem v poměru 1:5. V této skupině byli účastníci rozděleni do dvou skupin. Druhá polovina dostala pomerančový džus s malým množstvím alkoholu. Okraj sklenic byl postříkán alkoholem, takže si mysleli, že konzumují plnohodnotný alkoholický nápoj.

Účastníci ve skupině s alkoholem měli průměrnou hladinu alkoholu v krvi 0,095 těsně před měřením agresivity a 0,105 po něm, což znamená, že byli legálně opilí a že hladina alkoholu u nich během měření agresivního chování stoupala. Osoby ve skupině s placebem měly průměrnou hladinu alkoholu v krvi, která nepřesáhla 0,015, což znamená, že měly v těle jen velmi málo alkoholu a byly hluboko pod normami opilosti.

„Účastníci byli během testu vedeni k přesvědčení, že mají co do činění se skutečným „blbcem“. Rozdílnost názorů byla záměrně stále svíce stupňována,“ řekl řekl Brad Bushman, hlavní autor studie a profesor komunikace a psychologie na americké Ohio State University. „Snažili jsme se napodobit to, co se děje v reálném životě, tedy že se agrese s postupem času stupňuje,“ dodal.

„Výsledky byly jasné,“ řekl Bushman. „Lidé, kteří se soustředí na přítomnost, aniž by přemýšleli o dopadu na budoucnost, jsou již ve střízlivém stavu agresivnější než ostatní, ale tento efekt se výrazně zesiluje, když jsou opilí,“ doplnil. „Čím méně lidé mysleli na budoucnost, tím větší byla pravděpodobnost, že se budou mstít. Naopak, alkohol neměl velký vliv na agresivitu u lidí, kteří byli zaměřeni na budoucnost,“upřesnil Bushman.

Muži byli celkově agresivnější než ženy, ale vliv alkoholu a osobnosti byl u obou pohlaví podobný. Jinými slovy, ženy zaměřené na přítomnost byly i v opilosti mnohem agresivnější než ženy zaměřené na budoucnost. Bushman uvedl, že výsledky by měly sloužit jako varování pro lidi, kteří žijí pouze přítomností a příliš nepřemýšlejí o budoucnosti.

Zdroj: sciencedaily.com