Nejvíce CO2 pohlcuje Jižní oceán

Podle nové studie je Jižní oceán skutečně významným pohlcovačem uhlíku – absorbuje velké množství přebytečného oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry lidskou činností, píše Science Daily.

Nová studie, publikovaná tento týden v časopise Science, využívá pozorování z výzkumných letadel, která létala během tří terénních projektů v průběhu téměř deseti let, a také soubor atmosférických modelů, aby zjistila, že Jižní oceán přijímá podstatně více uhlíku, než uvolňuje. Výzkum také zdůrazňuje, že pozorování z letadel mohou odhalit kritické vzorce v globálním cyklu uhlíku.

Jakmile se emise CO2 produkované člověkem ze spalování fosilních paliv a dalších činností dostanou do atmosféry, část plynu je pohlcena rostlinami a část je absorbována do oceánu. Zatímco celková koncentrace CO2 v atmosféře stále roste, což způsobuje růst globální teploty, tyto pevninské a oceánské „propady“ tento efekt zpomalují.

Měření CO2 a souvisejících vlastností v oceánu naznačují, že 40 % veškerého lidmi produkovaného CO2, který je nyní uložen v oceánu, bylo původně pohlceno Jižním oceánem. Výzkumníci došli k závěru, že Jižní oceán v létě přijímá podstatně více uhlíku, než kolik ho v zimě ztrácí, a že během roku pohltí neuvěřitelné 2 miliardy tun CO2.

Zdroj: ScienceDaily.com