Největší monstrum oceánů. Fascinující video přibližuje největšího žraloka historie
Otodus megalodon je skutečně gigantický dravý žralok, který již dávno vyhynul. Obavy, že byste se s ním setkali, nejsou tedy namístě. Díky legendám a popularitě filmů, se ale Megalodon opět dostal do povědomí veřejnosti.
Byl megalodon největším predátorem všech dob?
Podle nejlepších současných odhadů dosahoval Megalodon maximální velikosti asi 18-20 metrů na délku a hmotnosti 30 až 50 tun, píše portál Aquarium.co. Je důležité si uvědomit, že vzhledem k tomu, že žraloci nemají kostěnou kostru, nebyla nikdy nalezena žádná fosilie kostry Megalodona a tyto odhady jsou založeny téměř výhradně na velikosti jeho zubů.
Megalodon pravděpodobně nebyl největším dravcem ve své době. O prvenství jej připravila nedávno objevená velryba Leviathan (Livyatan melvillei), která byla blízkým předkem současných vorvaňů. Co se proporcí megalodona týká, tak například šestnáctimetrový jedinec měl hlavu dlouhou asi 4,7 m a ploutev na hřbetě byla asi 3,8 m vysoká.
Jaká byla jeho potrava?
Většinou se živil velkými mořskými savci, jako jsou velryby, tuleni, delfíni a velkými rybami a želvami. Seznam kořistí megalodona je téměř totožný s kořistí současných kosatek. Rozhodně se neživil dinosaury. I kdyby chtěl, tak nemohl. Prostě se s nimi na Zemi nepotkal. Ti totiž vyhynuli před asi 66 milióny lety.
Velké zuby
Megalodon je ve filmu MEG: Monstrum z hlubin zobrazen, jak se zakusuje do skleněného okna obří ponorky a zanechává po sobě obrovský otisk zubu. Megalodon měl možná nejsilnější skus v živočišné říši, ale ve skutečnosti by si musel po útoku na okno jít udělat zubní protézu. Normální sklo má tvrdost 5,5 Mohsovy stupnice a zubní sklovina má tvrdost nižší. Ve skutečnosti jsou dokonce i lidské zuby tvrdší než žraločí.
Opravdu megalodon kousal velryby napůl?
Megalodon obvykle svoji kořist nepřekousnul vejpůl. Silné čelisti používal k ukousnutí ocasu a ploutví větší kořisti, aby ji znehybnil. Zdá se však, že navzdory silným čelistem a obrovským rozměrům megalodon ve skutečnosti dával přednost lovu menších zvířat. Dokonalá videoanimace na youtube kanálu Juliana Johnsena je nesmírně výmluvná.
Jak víme, že je vyhynulý?
Megalodon vyhynul přibližně před 2,6 miliony let, kdy Země prošla obdobím ochlazování, což způsobilo pokles teplot oceánů. V důsledku ochlazení vyhynulo spousta druhů ryb na něž byl megalodon odkázán. Zemřel tedy hladem. Přesto ale stále existují teorie o přežití megalodona. Postoj odborníků je ale nekompromisní – megalodon již nežije. Jeden z hlavních argumentů je fakt, že vzhledem k velkému objemu potravy (tuna denně) by se dnes prostě neuživil, protože v oceánech již není dostatek ryb.
Kdyby náhodou přežil, byl by dnes bezesporu cílem lovců a obchodníků a vyhynutí by mu beztak hrozilo. Dospělý megalodon měl přibližně 1,5 tuny ploutví, což by stačilo na výrobu více než 70 000 misek polévky ze žraločích ploutví, která má na černém trhu hodnotu téměř milion dolarů. Kvůli zisku obchodních společností jsou ohrožení i dnešní žraloci. Lidmi je ročně zabito více než 100 milionů žraloků.
Zdroj: aquarium.co
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]