Nejstarší pyramida světa nepochází z Egypta, myslí si archeologové. Monolit Gunung Padang v Indonésii je prý starší
V srdci indonéského kopce se ukrývá pozoruhodný objev – komplex Gunung Padang, který odhaluje tajemství staré 25 tisíc let. Gunung Padang byl dlouho považovaný za běžný kopec, důkladný výzkum nyní potvrzuje, že Gunung Padang je vůbec nejstarší známou pyramidou na světě, jenž předchází známým civilizacím, jaké jsme si dosud dokázali představit.
Gunung Panang, podzemní pyramida se záhadnými komorami ukrytými v hlubinách Indonésie, může přepsat dějiny jako nejstarší známá pyramida světa. Překvapení archeologové považují tento monument za doklad pradávné inženýrské geniality, možná starší než všechny dosud známé podobné struktury na Zemi.
Zapomenutý a znovuobjevený, stojí Gunung Padang jako strážce historie v tajemných zákoutích ostrova Západní Jáva. Vstoupil do archeologického diskurzu s odvážným tvrzením, že jeho počátky sahají až do poslední doby ledové, před 25 000 lety a možná i dále do minulosti.
Zatímco slavné pyramidy v Gíze hrdě stojí jako svědkové lidského umu, Gunung Panang si klade nárok na trůn jako monolitický velikán. Monolit, vytvořený z jediného masivního kamene, je podle vědců to, co definuje jeho zvláštní strukturu vytesanou v jádru dávné sopky, píše BBC.

Po ročním zkoumání, prováděném pomocí pokročilých technologií vrtných a podzemních radarových průzkumů, byla odhalena časová osa jeho výstavby, která posunuje hranice dřívějšího osídlení a architektonické inovace. S počátky datovanými minimálně 16 000 až možná 27 000 lety před naším letopočtem, bylo jádro stavby pravděpodobně vybudováno mezi 25 000 a 14 000 lety př.n.l., s následnými rozšiřujícími pracemi v tisíciletích po té.
Nálezy kamenných teras, nyní viditelných na povrchu sopky, odhalují, že pyramida nebyla pouze skvostem starověké architektury, ale také klíčovou součástí sociálního a náboženského života té doby. Avšak proč byla toto místo opuštěno a znovu obnoveno před tisíci lety a poté opět skryto pod vrstvami vulkanického prachu a vegetace, je záhadou, která stále čeká na rozluštění.
Archeologický výzkum pokračuje s nadějí, že odhalí další tajemství Gunung Panangu, a to kdo byli ti dávní stavitelé a co je vedlo k vytvoření tak monumentální a záhadné stavby. Vědci, zatímco hledají odpovědi, nabízejí světu pohled do zrcadla minulosti, ve kterém odraz vlastního počátku může překvapit svou starobylou sofistikovaností.
Zdroj: BBC