Naší sluneční soustavou putuje záhadné nebeské těleso. Co je zač?

Zčásti asteroid, zčásti kometa. Naší sluneční soustavou cestuje hybrid. Mohlo by to být užitečné pro pochopení vzniku života na Zemi, píše deník Daily Mail.

Na půl cesty mezi asteroidem a kometou
Jedná se o „hybridní“ nebeské těleso, protože se nejedná ani o asteroid, ani o kometu. Zdá se, že se jedná o hybrid, který se pohybuje mezi Marsem a Jupiterem. V astronomickém žargonu se nazývá 248370 2005 Qn137 a díky programu Atlas na hledání planetek víme, že má jádro o průměru 3,2 kilometru a ohon dlouhý přes 720 000 kilometrů a široký 1400 kilometrů.

Vzácný nebeský objekt představil na Planetologickém kongresu Americké astronomické společnosti Henry H. Hsieh z Planetárního vědeckého institutu v Arizoně. Jedná se o unikátní těleso svého druhu, které by mohlo poskytnout významné informace o vzniku života na Zemi.

To však není nový poznatek. Záhadné těleso bylo objeveno již v roce 2005 a původně bylo klasifikováno jako planetka kvůli své dráze, později jako kometa kvůli své aktivitě a typickému vrchlíku a ohonu těchto komet, které vznikají sublimací ledu na povrchu.

Nazývá se také kometa asteroid.
Kometa-steroid je konečným výsledkem neexistence jasné hranice mezi tím, co je kometa a co je asteroid. Jedná se o dvě kategorie objektů, které nelze zcela oddělit, a proto jsou „hybridy“ mnohem zajímavější než mnohé jiné objekty.

Proč je kometa-asteroid tak vzácná?
Zmrzlé planetky obíhají kolem Slunce mezi drahami Marsu a Jupiteru. Navíc se jedná o oblast relativně blízko Slunce, takže je pro komety obtížné udržet povrchový led. V posledních několika letech však bylo v tomto pásu objeveno několik hybridních objektů, a to do té míry, že v roce 2006 byla „založena“ nová kategorie objektů.

Slovo výzkumníků
„V tomto smyslu ji lze považovat za kometu v hlavním pásu, která je součástí rodiny, kterou v současnosti tvoří 20 dalších objektů.“

„248370 odpovídá fyzikálním definicím komety, protože je pravděpodobně ledová a vyvrhuje materiál do vesmíru, ale má také dráhu asteroidu. Díky této dualitě jsou tyto objekty velmi zajímavé z vědeckého hlediska, a to i pro rekonstrukci vzniku života na Zemi. To jsou Hsiehova slova.

Je skutečně možné vystopovat původ života z asteroidu?
Ano, předpokládá se, že většina vody na naší planetě pochází z dopadů asteroidů z hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem. Hybridy, jako je 248370, které jsou díky obsaženému ledu klasifikovány jako steroidní komety, mohou být užitečné pro lepší pochopení přítomnosti a rozložení ledových objektů v nejvnitřnější části sluneční soustavy.

Drobný, ale cenný detail, který by mohl být zásadní pro pochopení vzniku života na Zemi.

Zdroj: Daily Mail