NASA ukázala překrásné snímky z vesmíru. Lidé si je nastavují jako tapety do mobilu
Na internetu se objevily další snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba. Fotografie ukazují možnosti přístroje a vzbuzují naději na lepší poznání a pochopení vesmíru, jak píše server Space Explored.
Prezident Joe Biden ukázal světu první snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba (JWST) během zvláštního přenosu, kterého se zúčastnila také viceprezidentka Kamala Harrisová.
To byla jen předzvěst toho, co NASA ve spolupráci s ESA (Evropská kosmická agentura) a CSA (Kanadská kosmická agentura) připravila na 12. července. Byly zveřejněny další barevné snímky a spektroskopická data pořízená touto jedinečnou observatoří.
Planetární mlhovina NGC 3132 je mlhovina nacházející se v souhvězdí Plachty, asi 2 000 světelných let od Země. V březnu 1835 ji objevil John Herschel. Webbův vesmírný dalekohled ukazuje umírající hvězdu zahalenou prachem a vrstvami světla.
Stephanova kvintetní skupina galaxií – je skupina galaxií, které jsou vzájemně gravitačně propojeny. V roce 1877 ji objevil Édouard Stephan. Exoplaneta WASP-96 b – je obří plynná exoplaneta, která se nachází 1150 světelných let od Země.
Mlhovina Carina (NGC 3372) – je mlhovina v souhvězdí Kila. V roce 1751 ji spatřil Nicolas Louis de Lacaille. Mlhovina je tvořena prachem a plynem a v jejím nitru vznikají hvězdy. Mlhovina se nachází asi 7600 světelných let od naší planety. Na snímku jsou vidět mladé hvězdy.
Portál Space Explored zveřejnil celkem pět tapet, které vznikly z pěti různých fotek. Konkrétně pak ze snímku mlhoviny Carina (jedna z největších a nejjasnějších mlhovin na obloze) dále pak planety WASP-96 b (planeta mimo naší sluneční soustavu složená z plynu), dále mlhoviny Jižní prstenec (rozpínající se oblak plynu obklopující umírající hvězdu, který leží přibližně 2000 světelných let od Země) a nakonec Stephan’s Qunitet (první kompaktní skupina galaxií objevená v roce 1877).
Zdroj: nasa.gov, spaceexplored.com