NASA oznamuje první biologický experiment v hlubokém vesmíru. Je součástí mise Artemis I.

Artemis I je bezpilotní mise na Měsíc, kterou připravuje NASA. Bude zahrnovat různé experimenty. Včetně prvního biologického, který se bude odehrávat v hlubokém vesmíru, a ne jen na oběžné dráze Země.

NASA se připravuje na start mise Artemis I, která je důležitým krokem k tomu, aby se lidé mohli vrátit na Měsíc, píše web Thenationalnews. V současné době se plánuje na rok 2025. V modulu Orion se bude provádět poměrně hodně experimentů. Mezi nimi bude i biologický s názvem BioSentinel.

BioSentinel bude prvním biologickým experimentem prováděným v hlubokém vesmíru. Doposud se odehrávaly na oběžné dráze Země nebo na Měsíci. Bude mít podobu malé družice, která bude obíhat kolem Slunce po podobné dráze jako Země. Uvnitř budou kvasnice. Vědci na nich chtějí testovat účinky záření.

Kvasinkové buňky začnou svou cestu suché a jsou uloženy v malých listech uložených na palubě. Časem se BioSentinel dostane mimo dosah magnetického pole Země. Během 12 měsíců budou kvasinky aktivovány a začne výzkum.

NASA v současné době plánuje start mise Artemis I. na 29. srpna. Na palubě rakety Space Launch System bude vypuštěna do vesmíru kapsle Orion s různými experimenty, na jejichž přípravě se pracuje již několik let.

Zdroj: Thenationalnews