NASA nebo SpaceX? Kdo má lepší rakety a kdo je úspěšnější v dobývání vesmíru?

V minulém století vesmírný závod probíhal především mezi americkou NASA a sovětským kosmickým programem. V dnešní době je to spíš státní NASA proti soukromé firmě SpaceX. Do hry vstupuje nově také Čínská národní vesmírná agentura. Kdo je lepší a představuje soukromá komerční sféra budoucnost kosmonautiky a lukrativní byznys?

Všichni chtějí opět na Měsíc

Jak NASA, tak Space X a také Čína avizuje, že v blízké budoucnosti vyšle svoje lunární moduly k měsíci. Zřejmě je na čase, protože tam lidská noha nestanula už padesát let. 13. prosince 1972 velitel Eugene A. Cernan podnikl poslední kroky lidstva na Měsíci. Apollo 17 znamenalo konec lunárních misí NASA s posádkou. Teprve v současné době se Americká kosmická agentura pro lety do vesmíru konečně pokouší o návrat prostřednictvím svého programu Artemis. SpaceX jí však šlape na paty. Za posledních 20 let SpaceX udělala obrovský technologický pokrok v oblasti vývoje kosmických raket. Nejnovější projekt Starship, má být největší raketou, která kdy byla postavena. Nejen, že poletí na Měsíc, ale v plánu je také cesta na Mars, jak zamýšlí zakladatel a majitel SpaceX, Elon Musk. Takže, která organizace vyhraje vesmírný závod? Nad tím se zamýšlí naše redakce na základě podkladů čerpaných z webu Quartz Space Business.

SpaceX

Soukromá firma založena v roce 2002 podnikatelem Elonem Muskem. Starship (Hvězdná loď) je největší a nejvýkonnější raketa, kterou SpaceX vyvinula. Není ještě zatím v provozu, stále se testuje. Technologie společnosti SpaceX, která je na velmi vysoké úrovni, z ní činí v současné době nejefektivnější soukromou společnost uskutečňující lety do vesmíru. Je to první soukromá firma podnikající v tomto odvětví, která vyslala lidi do vesmíru.

NASA

Americká kosmická agentura byla založena v roce 1958 v reakci na vypuštění Sovětským svazem družice Sputnik 1. První a jediná organizace, která úspěšně vyslala lidi na Měsíc. Staví Space Launch System, aby mohla konkurovat vesmírné lodi SpaceX. Má vědecké zaměření, které nezahrnuje pouze technologii kosmických letů.

SpaceX po počátečním úspěchu první vyrobené rakety Falcon 1, se rychle obrátila k návrhu výkonnější rakety schopné většího užitečného zatížení. Výsledkem těchto prací byl kosmický nosič Falcon 9, jehož první start se uskutečnil 4. června 2010. Je podstatně výkonnější než jeho předchůdce, ale také firmu přiblížil k realizaci její snahy o zavedení do praxe nových technologii. Falcon 9 disponuje devíti výkonnými motory a je opakovaně použitelný.

Falcon Heavy, který poprvé odstartoval 6. února 2018 představuje nejsilnější v současnosti používanou kosmickou raketou. Má dvakrát vyšší tah než druhá nejsilnější raketa Delta IV Heavy. Mise uskutečněné s raketou Falcon Heavy stály méně než 100 milionů dolarů (cca. 2,5 miliardy Kč). Pro srovnání, NASA Space Launch System (SLS) bude stát odhadem 2 miliardy dolarů (cca. 50 miliard Kč), za každý start pro podobné mise.

Start rakety Falcon Heavy

NASA Rakety SpaceX jsou velmi dobré, ale zatímco její nejvýkonnější raketa a nejvýkonnější raketa současnosti Falcon Heavy je schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu Země náklad o hmotnosti 63 tun, historický Saturn V vyrobený kdysi NASA to dokázal už v roce 1969. Tato masivní raketa byla použita ke startu misí Apollo, které dopravily vesmírné posádky na Měsíc. Dokud SpaceX nedokončí Starship, zůstává Saturn V největší raketou jaká kdy byla vyrobena.

Americký vládní program kosmických letů v minulosti vyvinul také jeden z nejúspěšnějších projektů opakovaně použitelné kosmické lodi. V roce 1981 NASA zahájila program Space Shuttle (raketoplány). Postavila flotilu čtyř kosmických lodí, která mohla dopravit členy posádky a náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici. Raketoplány letěly do vesmíru v součtu téměř 130 krát, než byly v roce 2011 definitivně vyřazeny z provozu. Podobně jako SpaceX, také NASA vyvinula svoji moderní megaraketu NASA Space Launch System (SLS), která má dopravit astronauty na Měsíc. Raketa, která má nosnost 95 tun, uskutečnila svůj první zkušební let 16. listopadu 2022, jak uvádí web Science

Kdo je tedy lepší?

Co se týče srovnávání SpaceX a NASA z hlediska efektivnosti kosmických programů, tak záleží na tom, co porovnáváme. Co se týče vyspělosti raketové technologie, tak SpaceX má jasnou převahu. Pokud se však podíváme na průzkum vesmíru jako celek, tak vede NASA. Vzhledem k tomu, že SpaceX je neustále v médiích, je snadné uvěřit, že by společnost mohla nahradit NASA. Vesmírné lety však tvoří pouze jeden segment z celkové činnosti NASA.

I když jsou Muskovy rakety jistě lepší, je to proto, že může investovat všechny své výdělky do jediného programu. Neexistuje však způsob, jak by SpaceX mohla převzít všechny vědecké mise, které NASA naplánovala a realizuje. Je to tedy NASA kdo je stále lídrem v průzkumu vesmíru. Kromě programu Artemis, který obnoví mise s lidskou posádkou na Měsíc, NASA nadále vysílá mise Discovery na další planety v naší sluneční soustavě. V roce 2021 organizace schválila dvě nové mise na Venuši, DAVINCI+ a VERITAS.

Zdroje: Redakce, Space-business, Science