NASA chce prozkoumat asteroid. Má větší hodnotu než globální ekonomika

NASA oznámila, že hodlá pokračovat v misi na průzkum asteroidu 16 Psyche. Vědci se domnívají, že vesmírná hornina je zdrojem železa, niklu a zlata, jejichž hodnota se odhaduje na 10 kvadrilionů dolarů. To je přibližně 70 000krát více než hodnota celé světové ekonomiky, jak píše server FEE.

Odborníci předpokládají, že planetka 16 Psyche může být obíhajícím fragmentem dávného planetárního jádra. Svou domněnku opírají o skutečnost, že jeho složení se do jisté míry podobá zemskému jádru.

Asteroid cennější než světové zdroje

Planetka 16 Psyche se pohybuje v pásu planetek, který se nachází mezi drahami Marsu a Jupiteru. Objekt objevil již v roce 1852 italský astronom Annibale de Gaspararis, ale teprve nedávno si ho vědci mohli prohlédnout zblízka díky snímkům z Hubbleova teleskopu.

Kdyby obyvatelé Země mohli tento asteroid prodat a podělit se o zisk, každý člověk by se stal miliardářem. Objekt má průměr 225 km a na rozdíl od podobných nebeských těles není tvořen kamením a ledem. Asteroid se skládá z prvků, které se používají mimo jiné v automobilovém průmyslu, medicíně a při výrobě elektroniky.

NASA bude pokračovat v misi

Za účelem studia asteroidu 16 Psyche hodlá NASA v srpnu 2022 vyslat speciální sondu. Problémy se softwarem kosmické lodi však znamenaly, že mise byla odložena na neurčito.Podle nedávného oznámení agentury je start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX naplánován na 10. října 2023. Právě ten vypustí zařízení do vesmíru, aby prozkoumalo „vzácný“ asteroid.

Přestože se nové datum startu opozdí jen o něco málo přes rok, očekávaný přílet na 16 Psyche bude o více než tři roky později, než se předpokládalo (2029 místo původně plánovaného 2026). To souvisí s načasováním výstřelu do gravitačního pole Marsu, které musí sonda zachytit.

Na konci své cesty bude zařízení NASA obíhat kolem asteroidu a zkoumat ho pomocí řady přístrojů. Vědci doufají, že se jim tak podaří zjistit, zda je objekt skutečně součástí bývalého jádra planety. Pokud ano, mohlo by se to ukázat jako neocenitelná příležitost k lepšímu poznání nitra planet, jako je Země.

Zdroj: redakce, fee.org