Na Neptunu se děje něco zvláštního. Vědci byli překvapeni

V případě teploty panující na Neptunu vědci zaznamenali určité anomálie. Studie publikovaná v časopise Planetary Science Journal ukazuje, že teplota na jižní polokouli plynného obra místo toho, aby se zvyšovala, překvapivě klesá, a to i přesto, že je zde v současné době léto.

Nedávno odborníci zaznamenali některé anomálie týkající se Neptunu, který je osmou a nejvzdálenější planetou od Slunce ve sluneční soustavě. Zajímavá technická služba připomíná snímky NASA z roku 2019, které ukazují silné bouře na jižní polokouli během léta. Nyní vědci zaměřili svou pozornost na překvapivý pokles teploty, který byl v této oblasti pozorován i v letním období.

Pozorování Neptunu vědce překvapilo

Na plynném obrovi, stejně jako na ostatních planetách Sluneční soustavy, lze pozorovat výskyt ročních období. Jsou však jiné než ty, které známe na Zemi. Vyznačují se především dobou trvání, která je přibližně 40 pozemských let. Léto na Neptunu trvá od roku 2005 a poměrně podrobná pozorování planety se provádějí od roku 2003. V tomto období odborníci na jižní polokouli zaznamenali ochlazení o 7,8 °C v letech 2003-2018 a prudký nárůst o 10,5 °C v letech 2018-2020.

„Naše data pokrývají méně než polovinu Neptunova ročního období [pozn. léta], takže nikdo neočekával velké a rychlé změny,“ uvedl jeden z autorů studie Glenn Orton, vedoucí vědecký pracovník Laboratoře proudového pohonu na univerzitě Caltech.

Michael Roman z Leicesterské univerzity vysvětlil, že odborníci očekávali jiné výsledky pozorování, zejména proto, že se shodují se začátkem léta na jižní polokouli. Vědci očekávali, že teploty budou pomalu stoupat, nikoli klesat. Výsledky studie, která byla provedena pomocí pozemních teleskopů a termovizních kamer, které měří infračervené záření vyzařované astronomickými objekty, proto překvapily.

Odborníci upozorňují, že je třeba provést další analýzy, abychom pochopili příčiny tak drastických teplotních výkyvů na Neptunu a také specifika samotného plynného obra. Tato planeta stále patří k méně známým astronomickým objektům.

Zdroj: iopscience.iop.or