Na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS míří na šestiměsíční pobyt čtyři noví astronauti. Nejstarší astronaut má 65 let

Čtyři astronauti v neděli zamířili na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde budou během svého půlročního pobytu dohlížet na přílety dvou nových raketových lodí. Informuje o tom portál ABC News.

Z Kennedyho vesmírného střediska odstartovala raketa Falcon společnosti SpaceX s Matthewem Dominickem, Michaelem Barrattem a Jeanette Eppsovou z NASA a Alexandrem Grebenkinem z Ruska.

Astronauti by měli do orbitální laboratoře dorazit v úterý. Nahradí posádku z USA, Dánska, Japonska a Ruska, která tam byla od srpna.

Během pobytu přiletí dvě raketové lodi

Šestiměsíční pobyt nové posádky zahrnuje přílet dvou raketových lodí objednaných NASA. Nová kapsle Starliner společnosti Boeing s testovacími piloty má dorazit koncem dubna. O měsíc nebo dva později by měl dorazit miniraketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Space. Je určen k dopravě nákladu na stanici, ale zatím ne cestujících.

Inženýrka, pilot, důstojník a lékař

Eppsová je druhou černoškou, která poletí na dlouhou misi ISS. Před lety řekla, že je obzvláště hrdá na to, že může být vzorem pro černošské dívky a ukázat, že lety do vesmíru jsou pro ně možností, že to není jen pro ostatní lidi.

Pracovala jako inženýrka pro Ford Motor Co. a americkou službu CIA. V roce 2009 stala astronautkou. Eppsová měla odstartovat už v rove 2018 k vesmírné stanici na ruské raketě, ale byla nahrazena z důvodů, které nebyly nikdy zveřejněny. Nově se do vesmíru vydávají také Dominick, pilot námořnictva, a Grebenkin, bývalý ruský vojenský důstojník. Barratt, lékař na své třetí misi, je nejstarším astronautem na plný úvazek, který letěl do vesmíru. V dubnu mu bude 65 let.

Zdroj: ABC News