Merkur může ukrývat pod svým povrchem život, naznačují slané ledovce, které byly nyní objeveny

Vědci objevili v blízkosti severního pólu Merkuru slané ledovce, což zvyšuje možnost, že na této planetě může existovat život. Nové poznatky byly získány na základě pozorování vyřazené sondy NASA MESSENGER. Další výzkumy ukázaly, že na Plutu se nacházejí dusíkové ledovce, což naznačuje, že fenomén zalednění sahá od nejteplejších až po nejchladnější místa v naší Sluneční soustavě.

Tyto ledovce, nalezené v kráterech Raditladi a Eminescu na Merkuru, se nepodobají typickým ledovcům, jaké si představujeme na Zemi. Místo toho se jedná o proudy soli, které zachytily těkavé sloučeniny hluboko pod povrchem Merkuru. Z hlediska geologie jsou těkavé látky chemické látky, které se na planetě snadno vypařují – například voda, oxid uhličitý a dusík. Podivné solné hory na Merkuru odhalily dopady asteroidů, které tento materiál uvězněný pod povrchem odhalily – proto je vědci objevili v kráterech.

Ledovce se na Merkuru překvapivě vyskytují kvůli jeho blízkosti ke Slunci – planeta je 2,5krát blíže naší hvězdě než Země. V této malé vzdálenosti je mnohem větší horko. Tyto solné toky mohly uchovat své těkavé látky po dobu více než jedné miliardy let, uvádí portál Live Science.

Ačkoli slané usazeniny na Merkuru nejsou analogické typickým ledovcům nebo arktickým ledovcům, podobně slané prostředí existuje i na Zemi, takže geologové mají dobrou představu o tom, jak taková prostředí vypadají – a zda v nich může vzniknout život.

Díky těkavým látkám, které jsou nezbytné pro život, zejména vodě, uvězněné v podzemí, by Merkur mohl být schopen udržet podzemní život chráněný před ostrými slunečními paprsky. Stejně jako planetární systémy mají „Goldilocksovy zóny“ – oblasti kolem svých hvězd, kde se může udržet kapalná voda – může mít Merkur podobnou potenciálně obyvatelnou oblast pod svým povrchem, uvedli vědci. A pokud by Merkur mohl hostit život, pak by se exoplanety podobné Merkuru mohly stát lákavějšími pro vědce, kteří pátrají po mimozemském životě.

Objev těchto ledovců také pomáhá vysvětlit dlouholetou záhadu týkající se Merkuru – krátery s chybějícími kusy. Vědci se domnívají, že malé jamky, které byly pozorovány v některých kráterech, bývaly vyplněny těkavými látkami, než se vypařily.

zdroj: Live Science