Masivní projekt mapování Mléčné dráhy odhalil překvapivé chování hvězd

Evropská kosmická agentura zveřejnila v pondělí 13. června řadu údajů o noční obloze. Zásoba, která se rovná 10 terabajtům dat, zahrnuje informace o polohách hvězd, náznaky neprozkoumaných exoplanet, nové poznatky o tisících a tisících planetek a spekulace o vzdálených hvězdách, píše server Inverse.

Data pocházejí z mise Gaia Evropské kosmické agentury, což je vesmírná observatoř, jejímž úkolem je zkoumat celou oblohu. Gaia sleduje polohy hvězd Mléčné dráhy a po cestě zachycuje pozorování dalších objektů. Prozkoumala téměř 2 miliardy objektů a vytvořila dosud nejpřesnější 3D mapu naší galaxie.

Nový zátah dat, který je zatím třetím zveřejněním z programu Gaia, nás poučí o tom, z čeho se skládají hvězdy a jak rychle se pohybují. Pouhým pohledem na světlo, které vydává vzdálená hvězda, se o ní můžete dozvědět fantastické množství informací. Když světlo dopadne na hranol, rozdělí se na duhu barev – když světlo prochází chemickými látkami v atmosféře hvězdy, dělá podobnou věc.

„Jedná se o stejný princip, který se uplatnil na palubě observatoře Gaia,“ vysvětlila astrofyzička observatoře Gaia Giorgia Busso z Cambridgeské univerzity na pondělní tiskové konferenci po zveřejnění dat. Gaia má na své palubě přístroj nazvaný Radial Velocity Spectrometer, který využívá techniku zvanou spektroskopie s vysokým rozlišením k nalezení vodítek ke složení hvězdy.

„Vezme světlo z každé hvězdy, rozdělí ho na řadu barev a ty promítne na soustavu detektorů,“ řekl na stejné tiskové konferenci výzkumný pracovník Mark Cropper z Mullardovy vesmírné vědecké laboratoře. Když vykreslíte množství světla přicházejícího z hvězdy v různých vlnových délkách, uvidíte poklesy v místech, kde je světlo pohlcováno – a pozice těchto poklesů souvisí s konkrétními prvky, jako je vápník, železo nebo titan.

Proč je to důležité?

Astronomové rozdělují hvězdy do skupin podle jejich složení, které označují jako metalicitu. Některé hvězdy obsahují více těžkých prvků než naše Slunce a některé méně. Když hvězda zanikne, uvolní prvky, které obsahuje, do vesmíru a stanou se stavebními kameny pro nové hvězdy. V průběhu času se obsah těžkých prvků zvyšuje, takže mladší hvězdy mají obecně vyšší metalicitu než hvězdy starší.

To znamená, že sledováním metalicity hvězd mohou vědci sledovat vývoj hvězd a dozvědět se něco o jejich původu. Astronomové si již v nových datech Gaia všimli jedné zvláštnosti: hvězdotřesení. Gaia může nečekaně zachytit otřesy na povrchu hvězdy, které o malý kousek změní její tvar. Hvězdy nejsou dokonale kulaté, ale mohou změnit svůj celkový tvar o malý stupeň, když se na jejich povrchu rozvlní vlny podobné tsunami.

ESA nenavrhla systém Gaia ke zkoumání tvarů hvězd, ale vědcům se přesto podařilo tyto změny v datech zachytit. A zvláštní je, že tyto otřesy objevili i u hvězd, u nichž jejich výskyt neočekávali, což znamená, že se o fungování hvězd máme ještě co učit. Vědci mohou sledovat, jak se zemětřesení pohybují hvězdami, aby se dozvěděli o jejich vnitřní struktuře, podobně jako my využíváme zemětřesení k poznání nitra naší planety.

Zdroj: inverse.com