Lidstvo se chystá na Jupiter. Bude to první mise svého druhu v historii

Jupiter, plynný obr naší sluneční soustavy, je již řadu let zkoumán sondami NASA. Zdá se tedy, že ji i jeho měsíce již důvěrně známe. Přesto evropská sonda JUICE udělá něco, o co se dosud nikdo nepokusil.

Až za jasného večera uvidíte nad jihozápadním obzorem mimořádně jasnou tečku, vězte, že je to Jupiter, největší planeta sluneční soustavy. Vlastník mini planetárního systému s 80 měsíci. Nejdůležitější z nich, čtyři, které Galileo spatřil v roce 1609, se objevují jako čtyři tečky kolem Jupiteru již v malém dalekohledu.

Právě k těmto měsícům se v dubnu 2023 vydá evropská sonda JUICE neboli JUpiter ICy moons Explorer. V laboratořích Airbusu byly dokončeny její testy, byla připevněna pamětní deska připomínající objevy Galilea a sonda byla zabalena na svou poslední pozemskou cestu.

V únoru dorazí JUICE do Francouzské Guyany. Nachází se v Kourou, jednom z nejlepších kosmodromů na světě. Právě odtud v prosinci 2021 odstartoval Webbův teleskop. Stejně jako tento teleskop bude i JUICE vynesen na oběžnou dráhu největší evropskou raketou Ariane 5. Bude to poslední let takové rakety. V budoucnu ji nahradí Ariane 6.

Evropská mise, pomoc je však z celého světa

Misi JUICE vede ESA, tedy Evropská kosmická agentura, ale to neznamená, že každý šroubek je Made in EU. Americká NASA, japonská JAXA a izraelská ISA poskytly část elektroniky a důležitý přístroj pro pozorování ultrafialového záření. Sonda byla vybavena deseti vědeckými přístroji, senzorem záření a experimentálním přístrojem PRIDE pro měření polohy sondy.

S pomocí radioteleskopů na Zemi umožní určit polohu sondy s přesností až na několik desítek metrů. Na základě těchto údajů astronomové odhadnou polohu měsíců, kolem kterých sonda proletí, což bude nejpřesnější odhad v historii.

Pozornost věnujeme také výsledkům kamery JANUS. Poskytne dosud nejpřesnější snímky Jupiterových měsíců. Náklady na celou misi se budou pohybovat kolem 1,6 miliardy eur. To je v přepočtu asi 40 miliard korun.

Předchozí mise k Jupiteru nás přivedly k domněnce, že pod ledovou krustou měsíců Europa, Callisto a Ganymedes se mohou nacházet oceány plné vody. Přesvědčení však není jistota. Moderní přístroje JUICE pomohou jednou provždy odpovědět na otázku, zda tam tyto oceány skutečně existují a jak jsou velké.

Astronomové se dozvědí mnoho informací, například co se stane s Velkou rudou skvrnou v budoucnosti, jak spolu koexistují Galileovy měsíce a Jupiter, a dokonce i to, odkud se vzaly jeho prstence.

Jupiter se nachází velmi daleko od Země. Let přímo k Jupiteru není možný, protože planety nestojí na místě. Kromě toho by taková cesta vyžadovala obrovské množství paliva, protože nejmenší vzdálenost mezi Zemí a Jupiterem je již 588 milionů kilometrů, což je více než 1500krát více než vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

Vesmírné mise jsou naštěstí uměním šetrnosti a astronomové jsou od přírody velmi trpěliví lidé. Proto byla v případě JUICE naplánována trajektorie, která s pomocí přírodních sil umožní sondě zrychlit a překonat trasu.

Pomohou takzvané gravitační asistenty, díky nimž nebude nutné mít na palubě sondy velké množství paliva. Několikanásobným průletem v blízkosti Země a Venuše sonda kolem nich obletí a získá další rychlost. Na začátku roku 2029 bude tato vzdálenost dostatečně vysoká, aby sonda mohla již letět k Jupiteru, kterého dosáhne v červenci 2031. JUICE bude Jupiter a jeho měsíce zkoumat více než čtyři roky.

Zdroj: redakce; European Space Agency; The Planetary Society