Lidé zdědili „lásku k alkoholu“ po svých opičích předcích

Na univerzitě v Berkeley, v Kalifornii (USA) se biolog Rubert Dudley již 25 let let zabývá výzkumem lidské náklonnosti k pití alkoholu. Výsledky vrhají světlo na teorii, že tato lidská náklonnost vznikla již před miliony let, kdy naši předkové lidoopi a opice zjistili, že vůně alkoholu je vede ke zralému, kvasícímu a výživnému ovoci.

Studii vedla Christina Campbellová z Kalifornské státní univerzity v Northridge (CSUN) a její postgraduální studentka Victoria Weaverová, která sbírala ovoce snědené a odhozené opicemi černorukými v Panamě (Střední Amerika). Zjistili, že koncentrace alkoholu v ovoci je obvykle mezi 1 a 2 %, což je vedlejší produkt přirozené fermentace kvasinkami, které „požírají“ cukr ve zrajícím ovoci.

„Poprvé jsme byli schopni bez stínu pochybností prokázat, že divocí primáti bez lidského zásahu konzumují etanol, který je obsažen v ovoci,“ řekla Campbellová, profesorka antropologie na univerzitě v Berkeley. Zdá se, že sklon lidí ke konzumaci alkoholu pramení v hluboce zakořeněném sklonu primátů k přirozeně se vyskytujícímu alkoholu ve zralém ovoci.

Robert Dudley napsal o svých pozorováních opic před osmi lety knihu s názvem The Drunken Monkey (opilá opice). Podle webu SciTechDaily, se kvůli nové studii výzkumníci z CSUN spojili s Dudleym a postgraduálním studentem univerzity v Berkeley, Alexejem Maro, aby analyzovali obsah alkoholu v ovoci. Maro provedl paralelní studii obsahu alkoholu v ovocné stravě šimpanzů v Ugandě a na Pobřeží slonoviny.

Vědci zjistili, že ovoce, které opice konzumovaly, mělo koncentraci alkoholu mezi 1 a 2 %, což je přibližně polovina koncentrace alkoholu v nízkoalkoholických pivech. Zralé plody, které nasbíraly, pocházely ze stromu jobo a byly hlavní součástí stravy zkoumaných opic. Tyto plody také po tisíciletí používaly domorodci v celé Střední a Jižní Americe k výrobě chichy, fermentovaného alkoholického nápoje.

Výzkumníci také odebrali moč šesti pozorovaných opic. Pět vzorků obsahovalo sekundární oxidaci etanolu.

„Opice pravděpodobně jedly ovoce s etanolem kvůli kaloriím. Z fermentovaného ovoce získají více kalorií než z nefermentovaného. A více kalorií znamená více energie,“ řekla Campbellová.

„Pravděpodobně se opice neopíjejí, protože jejich útroby se naplní dříve, než dosáhnou opojné hladiny. Ale poskytuje jim to určitý fyziologický prospěch. Možná je v této potravě nějaký antimikrobiální přínos, nebo aktivita kvasinek a mikrobů může předtrávit ovoce. To nelze vyloučit,“ řekl Dudley.

„Naši lidští předkové si také mohli přednostně vybírat ke konzumaci ovoce s obsahem etanolu, vzhledem k tomu, že má více kalorií. Psychoaktivní účinky etanolu mohou vést ke zvýšené míře konzumace a příjmu kalorií,“ řekla Campbellová.

Myšlenka, že přirozená náklonnost lidí k alkoholu je dědictvím po našich předcích primátech, by mohla společnosti pomoci vypořádat se s nepříznivými důsledky zneužívání alkoholu. „Na nadměrnou konzumaci alkoholu, stejně jako na cukrovku a obezitu, pak lze nahlížet jako na nemoc z nadbytku potravy,“ uvedla Campbellová.

Zdroj: ucpress.edu, scitechdaily.com