Levná elektřina díky Číně? Může za to převratný objev na Měsíci

Changesite-(Y) je název nového minerálu, který čínští vědci objevili ve vzorcích odebraných z Měsíce během mise Chang’e-5. Tento objev přiměl Čínu k rychlému rozhodnutí zorganizovat další mise. Tento spěch není překvapivý, protože probíhá závod o zdroje, které by se mohly stát palivem budoucnosti, uvádí server Fast Company.

Vzorek nového minerálu, který Číňané objevili, má velikost pouhých 10 mikronů. I přes jeho mikroskopickou velikost se Čína po úspěšné misi Chang’e-5 rozhodla pro rychlý návrat na Měsíc a již nyní ohlásila tři další mise k průzkumu jeho povrchu.

Důvodem čínského spěchu je skutečnost, že minerál Changesite-(Y) má ve svém složení helium-3, což je izotop, jehož zásoby by mohly pokrýt energetické potřeby naší planety na tisíce let.

Helium-3 je stabilní izotop helia. Od nejběžnějšího helia-4 se liší tím, že má v atomovém jádře pouze jeden neutron místo dvou. Helium-3 je mnohými považováno za prvek budoucnosti. Ve spojení s deuteriem, izotopem vodíku, uvolňuje energii v množství, které lze přirovnat k termonukleární reakci. Kromě toho se na Zemi obvykle získávalo z rozpadu tritia, které je součástí jaderných zbran.

Nový vesmírný závod

Čínský objev dává vesmírným závodům zcela nový rozměr. Výzkum Měsíce, ačkoli je důležitý pro rozvoj vědy, byl dosud předmětem zájmu hlavně vědců a nadšenců pro výzkum vesmíru. Changesite-(Y), dává misím na Měsíc velmi praktický význam.

Přestože se jedná o šestý mimozemský prvek objevený na Stříbrném glóbu, je to zároveň první objev tohoto druhu učiněný Čínou. Kromě nových poznatků nabízí naději na prozkoumání a ve výhledu na možnost využití mimozemských zdrojů energie.

Z tohoto důvodu Čínská národní kosmická agentura CNSA oznámila, že v příštím desetiletí hodlá vyslat k Měsíci další tři orbitální sondy, které budou provádět další průzkum stříbrné zeměkoule.

Zdroj: fastcompany.com