Krajty mohou spolknout téměř cokoli. Vědci zjistili, jak je to možné

V časopise Integrative Organismal Biology byl publikován článek, který vysvětluje, proč krajty barmské, považované za jedny z nejdelších hadů na světě, mohou bez problémů spolknout až šestkrát větší kořist než hadi podobné velikosti.

Krajta barmská je jedním ze dvou poddruhů krajty tygrované. Vyskytuje se mimo jiné v jihovýchodní Asii a jižní Číně. Hadi tohoto poddruhu dosahují úctyhodných rozměrů. Někteří jedinci měří až 5 metrů, váží více než 90 kg a jsou schopni spolknout téměř cokoli. V nedávné studii publikované v časopise Integrative Organismal Biology se vědci pokusili analyzovat, jak je to možné.

Barmské krajty dokážou spolknout téměř cokoli

Odborníci upozornili, že barmské krajty mají vyvinutou jedinečnou vlastnost, která jim umožňuje roztáhnout čelisti natolik, že mohou spolknout až šestkrát větší kořist, než jakou jsou schopni spolknout hadi podobné velikosti. To je možné díky velkému množství měkkých tkání v dolní čelisti. Napomáhají tomu i kosti dolní čelisti, které nejsou srostlé, ale pouze volně spojené pružným vazem. V praxi to znamená velmi pružnou kůži, která se přizpůsobí velikosti spolknuté kořisti.

Během studie vědci porovnávali svá pozorování barmských krajt s analýzami hnědých mangrovových hadů žijících ve volné přírodě. Jedná se o stromové hady, kteří se vyskytují mimo jiné v Austrálii, západní Indonésii a Papui-Nové Guineji. Ukázalo se, že tito menší hadi, kteří loví hlavně ptáky, nemají tak ohebné čelisti.

Jeden z autorů studie, evoluční biolog Bruce Jayne z univerzity v Cincinnati, kterého cituje server Science Alert, poukázal na to, že větší velikost těla hadů jim umožňuje obohatit svůj jídelníček o různé exempláře. Pomáhá jim také držet se dál od potravy určené jiným dravcům. Jayne dodal: „Jakmile tyto krajty dosáhnou přiměřené velikosti, mohou je sežrat pouze aligátoři. A krajty žerou aligátory.“

Zdroj: sciencealert.com, academic.oup.com