Kosmická exploze bude viditelná pouhým okem. Na noční obloze se na krátkou dobu objeví „nová“ hvězda

V nadcházejících měsících se v Mléčné dráze očekává vzácná kosmická erupce – výbuch tak jasný, že se na noční obloze na krátkou dobu zdánlivě objeví „nová“ hvězda. Podle NASA bude tato událost, známá jako nova, pro obyvatele severní polokoule jedinečnou příležitostí k pozorování oblohy, protože typy hvězdných systémů, v nichž k takovým výbuchům dochází, nejsou v naší galaxii běžné.

Hvězdná erupce se odehraje v systému nazvaném T Coronae Borealis, který je od Země vzdálen 3 000 světelných let. Obsahuje dvě hvězdy – mrtvou hvězdu, známou také jako „bílý trpaslík“, kolem níž těsně obíhá červený obr. Rudí obři jsou umírající hvězdy, kterým dochází vodíkové palivo v jádře. Podle NASA se jím nakonec stane i Slunce v naší sluneční soustavě.

V systémech, jako je T Coronae Borealis, jsou obě hvězdy tak blízko sebe, že se hmota z červeného obra neustále přelévá na povrch bílého trpaslíka. Postupem času se tak zvyšuje tlak a teplo, což nakonec vyvolá erupci.

Výbuch novy lze přirovnat k výbuchu vodíkové bomby ve vesmíru, výsledná ohnivá koule je v podstatě to, co budou moci lidé vidět ze Země.

Astronomové předpovídají, že k explozi novy by mohlo dojít kdykoli mezi dneškem a zářím. Naposledy tento konkrétní hvězdný systém vybuchl v roce 1946 a k další erupci pravděpodobně nedojde dříve než za 80 let, uvádí portál NBCNews.

Jakmile bude erupce detekována, nejlepší a nejjasnější pohled na ni bude pravděpodobně během 24 hodin, kdy dosáhne zhruba stejné jasnosti jako Severka. Výbuch může zůstat viditelný pouhým okem po několik dní, než začne slábnout. Podle NASA budou pozorovatelé oblohy schopni pozorovat erupci i po jejím zeslabení, a to pravděpodobně ještě zhruba týden pomocí dalekohledů.

zdroj: NBCNews