Konec zabíjení zvířat? Vědci vyvinuli novou techniku pěstování masa a stačí jim k tomu magnet

Vědci z Národní univerzity v Singapuru (NUS) navrhli nový způsob pěstování syntetického masa tím, že ovlivní zvířecí buňky magnetem. Nová technika sníží závislost na živočišných produktech a zároveň bude ekologičtější, čistší, bezpečnější a nákladově efektivnější, píše web Interesting Engineering.

Kultivované maso je alternativou k chovu zvířat s výhodami, jako je snížení uhlíkové stopy a riziko přenosu chorob u zvířat. Současná metoda produkce kultivovaného masa však zahrnuje použití jiných živočišných produktů, což do určité míry popírá původní účel, nebo léků ke stimulaci růstu masa.

Kruté metody současného procesu

Pro pěstování buněčného masa jsou živočišné buňky krmeny zvířecím sérem, což je směs získaná z krve plodů vyříznutých z březích krav poražených v mlékárenském nebo masném průmyslu, aby jim pomohla růst a množit se, jak uvedla tisková zpráva.

Jedná se o zásadní, ale krutý a nákladný krok v současném procesu výroby masa na bázi buněk. Je ironií, že mnoho z těchto molekul pochází ze svalů z poražených zvířat, ale vědci nevěděli, jak stimulovat jejich uvolňování v bioreaktorech v dostatečném množství pro průmyslovou výrobu. Jiné metody na podporu růstu buněk používají léky nebo se spoléhají na genetické inženýrství.

Výzkumný tým vedený docentem Alfredem Franco-Obregónem, přišel s nekonvenční metodou použití magnetických pulsů ke stimulaci růstu buněčného masa. Technika NUS využívá jemně vyladěné pulzní magnetické pole vyvinuté týmem ke kultivaci myogenních kmenových buněk, které se nacházejí v kosterním svalstvu a tkáni kostní dřeně.

Nová metoda je využitelná i pro léčbu

V reakci na krátkou, 10 minut trvající expozici magnetického pole buňky uvolňují nesčetné množství molekul, které mají regenerační, metabolické, protizánětlivé a imunitu posilující vlastnosti. Tyto látky jsou součástí toho, co je známo jako svalový „sekretom“ a jsou nezbytné pro růst, přežití a vývoj buněk ve tkáni.

„Jsme velmi nadšeni možností, že magneticky stimulované uvolňování sekretomu může jednoho dne nahradit potřebu zvířecího séra při výrobě kultivovaného masa,“ vysvětlil Franco-Obregón.

Takto získané sekretomy mohou být také použity pro regenerativní medicínu. Tým NUS použil vylučované proteiny k léčbě poškozených buněk a zjistil, že pomáhají urychlit regeneraci a růst těchto buněk. Proto tato metoda může potenciálně pomoci vyléčit poškozené buňky a urychlit zotavení pacienta.

Zdroj: Interesting Engineering