Kdy se spojíme s mimozemšťany? Vědci to spočítali
Jak dlouho může trvat, než navážeme kontakt s mimozemskou civilizací? Přestože se jedná o čistě hypotetický koncept (chybí nám referenční bod v podobě stop mimozemského života), vědci se jej pokusili odhadnout, jak uvedl web Astrophysical Journal.
Podle takzvaného Fermiho paradoxu existuje jasný rozpor mezi vysokými odhady pravděpodobnosti mimozemských civilizací a absencí jakýchkoli pozorovatelných stop jejich existence. Dva čínští vědci se ve své nové výzkumné práci zamýšlejí nad tím, jak dlouho musí trvat, než se lidstvo spojí s mimozemšťany.
Úvahy o cizincích
Vědci Wenjie Song a He Gao z katedry astronomie Pekingské univerzity odhadují, že by to mohlo trvat od přibližně 1,5 roku až do 400 000 let.
„Jako jediná vyspělá inteligentní civilizace na Zemi čelíme jedné z nejzáhadnějších otázek, zda je naše existence jedinečná. V posledních několika desetiletích proběhlo mnoho výzkumů mimozemských civilizací,“ píší autoři článku na vědeckém webu Science Alert.
Science Alert zdůrazňuje, že studium jiných civilizací může být zavádějící, protože nemáme žádný referenční bod a jediným souborem dat jsou lidé na Zemi. Přesto mnoho vědců přistupovalo k této otázce jako k myšlenkovému experimentu a uplatňovalo přísné vědecké zásady. Například jedna studie z roku 2020 zjistila, že v Mléčné dráze se pravděpodobně nachází 36 mimozemských civilizací.

Drakeova rovnice
Odhadnout, kolik mimozemských civilizací může v naší galaxii existovat, umožnila takzvaná Drakeova rovnice. Má však některé nevýhody: některé jeho proměnné jsou pouze předpoklady, takže počet vypočtených civilizací není spolehlivý.
Uvedená rovnice je však spíše myšlenkovým experimentem než skutečným výpočtem. Odhady prvního kontaktu s mimozemšťany by se měly posuzovat stejně. Zvláště když Song a Gao vycházeli z podobných předpokladů, kterými se řídila Drakeova rovnice.

Dva scénáře
Počet 36 CETI (zkratka pro komunikaci s mimozemskou inteligencí) v Mléčné dráze byl navržen na základě výpočtů zahrnujících historii vzniku hvězd v galaxiích, rozložení metalicity a pravděpodobnost, že hvězdy mají ve své ekosféře planety podobné Zemi. To znamená, že otázka mimozemských inteligentních a komunikativních civilizací zůstane zcela v rovině hypotéz, dokud nebudou objeveny.
Odhad čínských vědců vychází ze dvou parametrů, z nichž oba nejsou dostatečně známy. První se týká počtu planet podobných Zemi, které jsou obyvatelné, a toho, jak často se na těchto planetách vyvíjí život v CETI. Druhý parametr se týká určení, v jaké fázi vývoje mateřské hvězdy by se CETI zrodila.
Výzkumníci při svých výpočtech přidělili každému z těchto parametrů proměnnou. Pravděpodobnost vzniku a vývoje života v CETI byla označena (f c) a požadované vývojové stadium mateřské hvězdy je (F).

Vědci Song a Gao provedli řadu simulací Monte Carlo s použitím různých hodnot těchto proměnných. Připravili tedy dva scénáře: optimistický a pesimistický. První z nich předpokládal hodnoty F = 25 % a f c = 0,1 %. To znamená, že hvězda musí být ve fázi ¼ svého života, než se v její blízkosti objeví CETI. Na každé planetě v její ekosféře je zároveň pouze 0,1% šance na výskyt inteligentní civilizace.
Tyto optimistické proměnné tvoří více než 42 000 CETI, což se zdá být velké číslo, ale vztahuje se na celou galaxii a na šíření života v různých dobách (takže bere v úvahu i kolaps civilizace nebo její zánik). K dosažení obousměrné komunikace v této perspektivě by lidstvo muselo přežít dalších 2000 let.
V pesimistickém scénáři je F = 75 % a f c = 0,001 %. Hvězda by tedy musela být ve fázi ¾ svého života, aby byla minimální šance, že dojde k CETI. Podle těchto pesimistických výpočtů se v Mléčné dráze nachází pouze asi 111 CETI. K dosažení obousměrné komunikace s některou z těchto civilizací by lidstvo muselo přežít dalších 400 000 let.
Zdroj: sciencealert.com, iopscience.iop.org