Japonsko vypustí radioaktivní vodu z Fukušimy do oceánu. Vyjádřila se i Gréta

Japonská vláda se rozhodla vypustit radioaktivní vodu z Fukušimy do oceánu. K tomu dojde až v roce 2023, ale toto rozhodnutí vyvolalo mnoho připomínek a protestů, napsal server Science.

Nový výzkum naznačuje, že radioaktivní voda se rychle rozšíří do Tichého oceánu. Koncentrace radioaktivního izotopu vodíku v něm však bude tak zanedbatelná a nebude představovat žádnou hrozbu. Ve vodě z elektrárny zůstává pouze tritium, izotop vodíku. A to, co skončí v oceánu, bude představovat jen nepatrný zlomek jeho vod.

Radioaktivní voda pochází z havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiči, ke které došlo v roce 2011. Po incidentu byly na internetu běžně k vidění mapy zobrazující údajný rozsah kontaminace vody. Ve skutečnosti se jednalo o mapu výšky vln tsunami, které způsobily škody na elektrárně.

Veškerá radioaktivní voda z chladicího systému činila asi 1,3 milionu litrů, což by stačilo na naplnění 500 olympijských plaveckých bazénů. Ve Fukušimě byla uložena v tisíci ocelových silech. Poté byl vyčištěn od těžších radioaktivních prvků. Zůstaly v něm stopy těchto látek a veškerého těžko odstranitelného tritia. Tento izotop vodíku je součástí tzv. těžkých molekul vody, takže jeho odstranění není z praktických důvodů možné.

Radioaktivní voda z Fukušimy se do 40 let dostane do oceánu

Voda nebude vypuštěna do oceánu najednou. Celý proces by měl trvat přibližně čtyřicet let. Poločas rozpadu tritia je 12,5 roku, což znamená, že po uplynutí této doby polovina tritia zmizí. Izotop se rozpadá a uvolňuje energetické elektrony. Právě jejich tok tvoří záření, které se v tomto případě nazývá záření beta.

Vědci se nyní rozhodli vytvořit skutečnou mapu možného zamoření, jakmile se radioaktivní voda z Fukušimy dostane do oceánu. Z nich vyplývá, že voda se za přibližně 120 dní rozšíří na mimořádně rozsáhlou oblast, která pokryje přibližně desetinu celého Tichého oceánu. Většina radioaktivní vody se soustředí v pásu kolem 35. rovnoběžky na severní polokouli.

Radioaktivní voda se k pobřeží Severní Ameriky dostane až za desetkrát delší dobu, tedy za 1200 dní, což jsou přibližně 4 roky. Po 2400 dnech dosáhne Panamským průplavem vod Atlantiku a Indonéským průlivem Indického oceánu.

K situaci se vyjádřila i Gréta Thunberg: „Japonsko oznámilo, že vypustí více než milion tun kontaminované vody ze zničené jaderné elektrárny Fukušima zpět do moře,“ uvedla mladá aktivistka.

Tritium z radioaktivní vody z Fukušimy nepředstavuje hrozbu

Ačkoli to zní jako velmi katastrofický scénář, stejná simulace ukazuje, že tritium bude představovat jen velmi malou hrozbu. Záření beta emitované tritiem neproniká kůží. Větší riziko by hrozilo při požití, ale množství tritia v oceánské vodě bude zanedbatelné. 1,3 milionu litrů vody kontaminované v důsledku havárie elektrárny se zdá být obrovské množství. Objem Tichého oceánu je však nesrovnatelně větší. 660 miliard krychlových kilometrů se rovná 660 bilionům litrů. Voda z Fukušimy tak bude v oceánu tvořit zcela zanedbatelnou příměs.

Havárie ve Fukušimě udělala celé jaderné energetice špatné jméno. Částečně i kvůli této události se Německo rozhodlo postupně ukončit provoz svých stávajících jaderných elektráren do roku 2022. Mezitím, jak poznamenal známý biolog a ekolog James Lovelock, tsunami, která způsobila havárii ve Fukušimě, zabila 26 000 lidí. V důsledku havárie elektrárny nezemřel ani jeden člověk.

Zdroj: science.org