Jak si lidé představovali život ve vesmíru? Tady je jeden bizarní pohled z NASA

Kdysi dávno NASA věřila, že jednoho dne budeme žít v obřích nafukovacích vesmírných koblihách. Americká vesmírná agentura před téměř pěti desetiletími navrhla stanoviště ve tvaru kola, ve kterém by žilo až 140 000 obyvatel, informoval server The Sun.

Na začátku 70. let byla NASA na křižovatce, když ukončila program Apollo a přistála s astronauty na Měsíci. Vědci hledali další milník vesmírného průzkumu, přičemž někteří se zaměřovali na Mars a jiní zkoumali vesmírné kolonie. V roce 1975 NASA prozkoumala možné návrhy vesmírného města v letní studii na Stanfordské univerzitě.

Možná nejbláznivějším navrženým schématem byl Stanford Torus, stanice ve tvaru prstence, která by seděla mezi Zemí a Měsícem. Podle návrhů NASA by Torus měl mít průměr 1,6 km a rotoval by jednou za minutu, aby poskytoval umělou gravitaci. V kolonii by žilo 10 000 až 140 000 lidí, kteří by těžili na Měsíci a okolních asteroidech. Žili by uvnitř vnějšího prstence, farmařili a chovali zvířata a dobytek na polích, jako jsou ta na Zemi. Energie by se sbírala ze Slunce pomocí obrovských solárních panelů, zatímco gigantická zrcadla by odrážela nebezpečné záření. Stanford Torus byl jedním ze tří návrhů vesmírných kolonií navržených v letní studii NASA.

Umělecké dojmy z konceptu byly vyvinuty výzkumným střediskem NASA Ames Research Center a ilustrovány Donem Davisem a Rickem Guidicem. Tehdejší administrátor NASA James Fletcher řekl, že kladou pro lidstvo velké otázky. Že účelem studie bylo „posoudit lidské a ekonomické důsledky a také technickou proveditelnost“. Fletcher dodal, že „účastníci tohoto úsilí nám poskytli vizi, která zapojí naši představivost.“

Tyto tři stanice jsou ikonami spekulativního designu, ale NASA se k jejich vybudování nikdy nepřiblížila. Obrovské náklady, doprava materiálů, potenciální radiační otrava obyvatel a další problémy se ukázaly jako nepřekonatelné výzvy. Myšlenka nebyla ani nová. V roce 1952 představil průkopnický inženýr NASA Wernher von Braun podobné koncepty pro vesmírné stanice. Nakonec však NASA svůj vesmírný biotop vybudovala v daleko méně luxusní Mezinárodní vesmírnou stanici. Laboratoř obíhá vysoko nad Zemí a je domovem až šesti astronautů najednou z vesmírných agentur z celého světa.

Zdroj: thesun.co.uk