Jak rychle stárnou „zlaté hvězdy“? Nové výzkumy jsou překvapivé
Zlatá hvězda neboli oranžový trpaslík je specifická svým stářím i způsobem stárnutí. Na to se teď zaměřili vesmírní vědci a jejich výzkum přinesl první výsledky, píše Science News.
Vlastně jde o oranžová slunce, která někteří vědci nazývají „zlatými hvězdami“. Jsou slabší a stárnou pomaleji než žluté hvězdy podobné našemu Slunci, a tak nabízejí planetě na oběžné dráze stabilnější klima. Jsou však jasnější a stárnou rychleji, než červení trpaslíci, kteří často chrlí velké erupce. Nová pozorování však ukazují, že oranžoví trpaslíci ještě dlouho po svém zrodu vyzařují velké množství ultrafialového světla, což může ohrozit atmosféry planet, uvádějí vědci v článku předloženém 29. března na arXiv.org.
Astronomka Tyler Richey-Yowellová se svými kolegy zkoumali na základě dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu 39 oranžových trpaslíků. Většina z nich se pohybuje společně Mléčnou dráhou ve dvou oddělených skupinách starých buď 40 milionů, nebo 650 milionů let.
K překvapení Richey-Yowellové a jejího týmu zjistili, že ultrafialový tok neklesá od mladších oranžových hvězd ke starším – na rozdíl od případu žlutých a červených hvězd. „Říkala jsem si, co se to sakra děje?“ říká Richey-Yowellová z Arizonské státní univerzity v Tempe.
Naštěstí část odpovědi poskytl jiný tým výzkumníků. Jak žluté hvězdy podobné Slunci stárnou, rotují pomaleji, což způsobuje, že jsou méně aktivní a vyzařují méně UV záření. U oranžových trpaslíků se však toto stálé snižování rotace zastaví, když jsou hvězdy staré zhruba miliardu let, uvedl v roce 2019 astronom Jason Lee Curtis z Kolumbijské univerzity a jeho kolegové. „Pokud planeta nemá magnetické pole nebo ho má slabé,“ říká Guinan, astronom z Villanovy univerzity v Pensylvánii, „je konec“.
Podle Richey-Yowellové je zapotřebí prozkoumat starší oranžové trpaslíky, abychom zjistili, kdy přesně klesá jejich UV záření. To však bude náročné. Nejjednodušší způsob je studovat hvězdokupy, ale většina hvězdokup se rozpadne dávno před svými miliardovými narozeninami. Další výzkum bude tedy ještě komplikovaný.
Zdroj: sciencenews.org