Jaderné testy Severní Koreje byly tak silné, že by pohnuly celou horou. Jak silné bomby použili?
Podzemní detonace, kterou Severní Korea spustila v září 2017, byla tak silná, že posunula horu Mantap o mnoho metrů nahoru a ven, jak uvádí server Interesting Engineering. Vědci provedli satelitní radarové snímkování a seismickou analýzu oblasti, aby zjistili výsledek.
Severní Korea je známá svým „tajnůstkářstvím“, ale necelý rok po výbuchu se ve studii zveřejněné v časopise Science podařilo odhalit dopad této události. Kromě toho, že výbuch posunul horu o několik metrů výše, způsobil také seismickou aktivitu o síle 6,3 stupně. To také způsobilo, že se vrchol hory propadl 0,5 m.
„Mapoval jsem posun povrchu v důsledku mnoha geodynamických procesů, jako jsou zemětřesení, výbuchy sopek a sesuvy půdy, ale nikdy jsem neviděl tak velký posun způsobený lidskou činností,“ uvedl spoluautor studie Teng Wang.
Korejská lidově demokratická republika se v roce 2003 stala první zemí, která odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, přestože tuto smlouvu dodržovala od roku 1968. V roce 2006 země zahájila jaderné testy. Tyto aktivity vyvrcholily 3. září 2017 předvedením jejího šestého testu a dosud nejsilnějšího jaderného zařízení. Mohutná exploze zavalila krátce po testu tunel a údajně také zabila stovky dělníků uvnitř hory.
Vědci podílející se na nejnovější analýze uvedli, že studie využívala techniku, která se běžně používá při tvorbě 3D terénních map. Doufají však, že zpopularizování této techniky by mohlo geofyzikům pomoci při shromažďování dat, která by doplnila tradiční seismické modely a umožnila monitorovat budoucí jaderné testy po celém světě.
Mezinárodní tým geofyziků odhadl, že celková síla bomby odpovídala zhruba 190 kilotunám TNT. Pro upřesnění: to je 13krát silnější než bomba, která byla svržena na japonskou Hirošimu během druhé světové války. Tato nedávná analýza je ve skutečnosti vyšší než původní odhady síly bomby.
Zdroj: interestingengineering.com, science.org, redakce