Inovativní řešení pro sportovce, diabetiky a ty, kteří si rádi vypijí

Prototyp zařízení ve tvaru tlusté mince, který navrhl tým inženýrů z Kalifornské univerzity v San Diegu, měří současně glukózu, alkohol a laktát a může mít mnohostranné využití. Tlusté zařízení ve tvaru mince se skládá ze dvou vzájemně propojených částí, jak píše web New Atlas.

Na spodní straně je soustava jednorázových mikrojehel, z nichž každá má tloušťku asi jedné pětiny lidského vlasu. Po přiložení přístroje ke kůži jehly bezbolestně proniknou do horních vrstev kůže a dostanou se do kontaktu s tkáňovým mokem, který obklopuje kožní buňky.

Koncentrace chemických látek v této tekutině odpovídá koncentracím v krvi. Na horní straně je opakovaně použitelné pouzdro, které obsahuje elektroniku – baterii, elektrické senzory, mikroprocesor a modul bluetooth. Pouzdro a soustava mikrojehel zůstávají téměř vždy spojeny, s výjimkou případů, kdy je použitá soustava vyjmuta a nahrazena novou. Na hrotech mikrojehel jsou enzymy, ale ne všechny jehly mají stejné enzymy. Některé reagují s glukózou ve tkáňovém moku, zatímco jiné reagují s alkoholem a laktátem.

Ve všech případech reakce vytváří malý elektrický proud, jehož intenzita se mění v závislosti na hladině detekované chemické látky. Analýzou jehel, kterými prochází elektrický proud a jakou silou, lze tedy zjistit, kolik glukózy, alkoholu a laktátu se právě nachází v krevním řečišti. Tyto informace se bezdrátově přenesou do aplikace v chytrém telefonu a zobrazí se na jeho displeji.

Možnost měření glukózy by byla jistě užitečná pro diabetiky, zatímco měření alkoholu v krvi v reálném čase by uživatelům umožnilo objektivně zjistit, zda to s pitím nepřehnali. Diabetici by si navíc mohli zkontrolovat oba údaje, protože konzumace alkoholu snižuje hladinu glukózy. Sledováním laktátu by sportovci mohli zjistit, jak moc jsou jejich svaly unavené. Zařízení nyní komerčně využívá společnost AquilX, která patří Kalifornské univerzitě v San Diegu.

Zdroj: newatlas.com