Fungoval by silvestrovský ohňostroj stejně velkolepě i ve vesmíru?

Přelom starého a nového roku je vždy důvodem k velkým a mnohdy okázalým oslavám. Součástí silvestrovských radovánek bývá už standardně ohňostroj. Jak by se ale chovaly barevné rachejtle vypálené ve vesmíru. Viděli a slyšeli bychom totéž co na Zemi? Stručnou a jasnou odpověď poskytuje server popsi.com.

„Odpalování ohňostrojů v prostředí s téměř nulovým obsahem kyslíku je zcela proveditelné“, říká Stefan Bossmann, chemik a raketový nadšenec z Kansaské státní university. „To by nebyl vůbec žádný problém. Ohňostroje mají oxidační a redukční činidlo a tato chemie není závislá na kyslíku. Podobně je tomu u pohonu raketoplánů a dalších velkých vesmírných raket,“ doplňuje vědec a fanoušek pyrotechniky v jedné osobě.

Problém nastane po startu, kdy se uvolní systém zapalování kapslí s barvivem. Reakce, která způsobuje u kovů a solí kovů změnu barev, vyžaduje kyslík. Pokud by váš ohňostroj nebyl speciálně navržen pro zažehnutí ve vesmíru, jeho barvy by rychle zmizely. Počáteční výbuch by mohl mít asi nějakou barvu, ale nebylo by to rozhodně tak velkolepé jako to, co vídáváme na pozemských oslavách Silvestra.

Pokud bychom odpálili ohňostroj ve vesmíru, byli bychom ochuzeni také o zvukový efekt, který k ohňostrojovému karnevalu neodmyslitelně patří. Bez atmosféry, která šíří zvukové vlny, by i ty nejhlasitější rakety byly takříkajíc němé.

Pokud někdy lidstvo čeká stěhování do vesmíru, kdoví, zda budou oslavy na Nový rok probíhat podobně jako na Zemi. Vezměme do úvahy například Mars. Gravitace je zde na úrovni jedné třetiny v poměru se Zemí, takže rakety by létaly mnohem výše než naší domovské planetě. Což lze považovat za výhodu. Zásadním problémem je ale dosažení barevnosti ohňostrojů. Pokud bychom chtěli dosáhnout stejného efektu, na jaký jsme zvyklí, musely by ohňostrojové rakety obsahovat náhradní okysličovadlo. Zemská atmosféra totiž obsahuje 20,95 procent kyslíku, zatímco na Marsu je kyslíku pouhých 0,146 procenta.

Ke stěhování na Mars s největší pravděpodobností nedojde jen tak brzy, takže vědci mají ještě dostatek času, aby princip vesmírného ohňostroje zdokonalili. Pravdou ale je, že před odborníky existuje ještě spousta mnohem zásadnějších otázek a ohňostroj rozhodně nefiguruje na žádném z prvních míst.

Zdroj: popsi.com