Francouzské městečko se rozzářilo pomocí bioluminiscenčních bakterií, které dokážou svítit jako světlušky

Glowee, francouzský startup, proměnil malé městečko Rambouillet ve Francii na zářící a úchvatné místo díky eperimentu s osvětlením. Zářící válcové lampy jsou živé, naplněné organismy, které mají luminiscenční schopnosti, podobně jako například světlušky.

Tyrkysový odstín světel společnosti Glowee se šíří i do dalších měst po celé Francii. Používá řadu biologických procesů k využití přírodních zdrojů světla s důrazem na udržitelnost a ochranu biologické rozmanitosti.

Co je to bioluminiscence? Produkce a emise světla chemickými reakcemi uvnitř živého tvora. Od hub po světlušky, ryby a řasy v mořích, lze tento jev pozorovat na mnoha místech v přírodě. Podle webu InterestingEngineerirg, má až 76 procent mořských tvorů schopnost zářit prostřednictvím bioluminiscence.

Společnost Glowee používá mořskou bakterii zvanou Aliivibrio fischeri shromážděnou u pobřeží Francie k osvětlení místností a potenciálně i celých měst. „Naším cílem je změnit způsob, jakým města využívají světlo. Chceme vytvořit atmosféru, která respektuje životní prostředí a biologickou rozmanitost, a prosadit tuto novou filozofii světla jako možnou alternativu,“ řekla Sandra Rey, zakladatelka projektu Glowee.

Rozsvícení lampy je podmíněno bakteriemi uvnitř válců naplněných slanou vodou. To umožňuje bakteriím cirkulovat v podstatě ve svítícím akváriu, které jim zajišťuje dostatečné množství živin a do vody se vhání vzduch, který dodává kyslík.

Světlo je poté produkováno vnitřními biochemickými procesy, které jsou součástí normálního metabolismu organismu, a proto jeho provoz nevyžaduje v podstatě žádnou jinou energii než energii potřebnou k výrobě potravy, kterou bakterie přijímají. Když se mají světla zhasnout, vypne se přívod vzduchu, čímž se bakterie dostanou do anaerobního stavu, kdy již nevytvářejí bioluminiscenci.

Startup věří, že bioluminiscence produkovaná bakteriemi by mohla být energeticky účinným a udržitelným řešením, jak zmírnit naši závislost na elektřině pro osvětlení, která se z velké části vyrábí spalováním fosilních paliv.

Celý proces je závislý na živých organismech, a proto se potýká s několika překážkami. Jedním z nedostatků je, že proces vytváří jen zlomek světla. Startup vylepšuje bakterie bez použití genetických modifikací, čímž je zefektivňuje z hlediska produkce světla. Bakterie by také mohly být citlivé na změnu teplot. Společnost Glowee pracuje na těchto problémech, aby mohla rozsvítit další města a obce.

Zdroj: interestingengineering.com, glowee.com