Fotovoltaika v autobusech: Ambiciózní německý projekt

Fotovoltaika na střechách a fotovoltaické farmy jsou stále populárnější. Tato technologie má však mnoho dalších možností využití. Německo chce, aby se na autobusech objevily fotovoltaické panely.

Fotovoltaická instalace v domácnosti již není překvapením. Počet mikroinstalací na celém světě roste a do konce tohoto desetiletí bude tempo růstu šílené. Nizozemsko sází na fotovoltaiku na polích neboli agrofotovoltaiku. Německo má originální nápad. Na autobusy chtějí namontovat fotovoltaické panely.

Služba Gram in Green informuje o nápadu společností Sono Motors a ÖPNV-Service. Společnosti podepsaly kontrakt o záměru spolupracovat, jehož výsledkem má být využití fotovoltaiky v autobusech. Společnost Sono Motors je mimo jiné výrobcem elektromobilu Sion. ÖPNV-Service se naopak zabývá modernizací vozidel veřejné dopravy.

Společnost Sono Motors v současné době pracuje na produktu nazvaném Solar Bus Kit. Skládá se z flexibilních fotovoltaických panelů o tloušťce 3,5 mm, baterie, regulátoru nabíjení a telematického zařízení.

Celková plocha použitých modulů by měla být přibližně 8 metrů čtverečních a výkon celého zařízení by měl dosáhnout 1,4 kWp. Souprava je konstruována s ohledem na standardní 12metrové autobusy.

Energie vyrobená fotovoltaickými panely nebude použita k pohonu vozidel. Místo toho bude mimo jiné napájet ventilační, klimatizační a topné systémy. Očekává se, že to přinese značné úspory. Očekává se, že jeden autobus spálí ročně až o 1 500 litrů paliva méně. Tím se sníží emise CO2 o 4 tuny.

Důležité je, že se očekává, že celá akce bude ekonomicky životaschopná. Společnost Sono Motors odhaduje, že náklady vynaložené na modernizaci vozidla se vrátí během tří až čtyř let. Lepší reklamu na moderní a ekologický způsob pohonu vozidel elektřinou lze jen stěží najít.

Zdroj: sustainable-bus.com