Fotovoltaika je levnější než plyn a uhlí. Analýza situace v Evropě

Budoucnost evropské energetiky bude jistě silně spojena s obnovitelnými zdroji energie. Ukazuje se, že to může přinést výhody nejen z hlediska životního prostředí, ale i z hlediska ekonomického.

Obnovitelné zdroje energie budou hrát v evropské energetice stále významnější roli. Vyplývá to z analýzy společnosti Rystad Energy. V budoucnu budeme nejvíce spoléhat na větrnou energii, ale význam fotovoltaických zařízení bude také jednoznačně růst.

Válka na Ukrajině způsobila, že Evropa čelí problémům na trhu s energií. Sankce uvalené na Rusko oslabují agresora, i když zároveň dokazují, že evropský energetický průmysl byl na ruských fosilních palivech silně závislý. Důkazem toho je extrémní nárůst cen plynu v roce 2022.

V roce 2021 činila průměrná cena v uzlu TTF v Nizozemsku 46 eur, v přepočtu cca 1 127 Kč za megawatthodinu. V letošním roce vzrostla až na 134 eur, v přepočtu cca 3 284 Kč za MWh. To představuje nárůst o 187 %. Cenový vrchol nastal v srpnu, kdy cena megawatthodiny plynu činila 330 EUR, v přepočtu cca 8 000 Kč, což následně způsobilo, že náklady na výrobu elektřiny z plynu se blížily 700 EUR, v přepočtu cca 17 000 Kč za MWh.

Fotovoltaická energie – cesta k levné elektřině

Společnost Rystad Energy předpovídá, že ceny TTF se do roku 2030 ustálí na úrovni přibližně 31 EUR, v přepočtu cca 760 Kč za megawatthodinu, což by znamenalo, že vyrovnané náklady na energii budou činit přibližně 150 EUR, v přepočtu cca 3 600 Kč. To je stále třikrát více, než by odpovídalo stejnému číslu pro fotovoltaické instalace.

Ze zpracované analýzy vyplývá, že náklady na uhlí a plyn by musely klesnout pod rozumnou úroveň, aby výroba elektřiny z nich zůstala životaschopná. Společnost Rystad Energy uvádí, že megawatthodina plynu by musela stát přibližně 17 eur, v přepočtu cca 416 Kč a tuna uhlí přibližně 10 eur, v přepočtu cca 245 Kč, což je spíše nemožné. Pokud by ceny plynu zůstaly na současné úrovni, znamenalo by to, že výroba elektřiny z fotovoltaiky by byla desetkrát levnější než ze zemního plynu.

„Evropští politici se musí rozhodnout, zda budou i nadále používat drahý a méně bezpečný plyn, nebo zda budou investovat do levnějších obnovitelných zdrojů a možností skladování. Plyn bude ještě nějakou dobu hrát důležitou roli v evropském energetickém mixu, ale pokud se něco zásadního nezmění, ekonomické a klimatické otázky vychýlí rovnováhu ve prospěch obnovitelných zdrojů“, říká Carlos Torres Diaz ze společnosti Rystad Energy.

Zdroj: rystadenergy.com, redakce