Fascinující objev na Měsíci! Čínský rover tam našel skleněné kuličky. Kde se tam vzaly?
Čínská mise Yutu-2 učinila další fascinující objev na odvrácené straně Měsíce. Panoramatická kamera roveru zachytila dvě malé kuličky z průsvitného skla. Mohou obsahovat informace o historii Měsíce, včetně jeho složení.
Sklo není na Měsíci neobvyklý materiál. Tvoří se, když je silikát vystaven vysoké teplotě, a obě tyto složky jsou na Měsíci snadno dostupné. V dávné historii Měsíce docházelo k rozsáhlé sopečné činnosti, vedoucí ke vzniku sopečného skla. Také dopady meteoritů na povrch Měsíce vytvářely intenzivní teplo, což mělo za následek vznik drobných skleněných útvarů.
Většina skla nalezeného dosud byly velmi malé částečky, menší než jeden milimetr. Nově nalezené kuličky ale vypadají, že jsou jiného druhu a jsou mnohem větší, mají až 4 cm v průměru.
Již dříve byly nalezeny větší sféruly (skleněné kuličky vytvořené teplem po dopadu meteoritu) na blízké straně Měsíce. Vypadaly ale jinak. Tyto, nově nalezené, se zdají být průsvitné nebo poloprůhledné a mají skelný lesk. Byly objeveny poblíž čerstvých kráterů, což by mohlo naznačovat, že se vytvořily během dopadů měsíčních meteoritů.
Podle webu ScienceAlert, se tým vědců domnívá, že nejpravděpodobněji vznikly ze sopečného skla zvaného anorthosite, které se při dopadu znovu roztavilo a zformovalo do průsvitných kuliček.
Podobné sklovité útvary můžete vidět i na Zemi. Nazývají se tektity, oblázkové sklovité objekty, které se tvoří, když se zemský materiál roztaví, rozstřikuje do vzduchu a při pádu zpět ztvrdne a zformuje se do kulovitých útvarů. Jsou to větší verze drobných kuliček z Měsíce.
Zdroj: sciencealert.com