Experiment s antigravitací popírá fyziku pomocí jednoho jednoduchého triku

Existují určité fyzikální jevy, které považujeme za samozřejmé, jako je gravitace, která nás přitahuje k Zemi, nebo lom světla, který zbarvuje oblohu do modra. Tým fyziků porušil jeden z těchto zdánlivě přirozených principů. Vztlakem.

Jak napsal server Inverse, tak pomocí experimentálního protokolu zahrnujícího husté kapaliny, vibrující desky a hračkové plachetnice tito vědci prokázali jakousi „antigravitaci“, která umožňuje lodím snadno plout vzhůru nohama. Tento objev by mohl mít obrovské důsledky pro další obory, včetně chemického inženýrství.

Za normálních podmínek funguje vztlak tak, že se vyrovnává síla, kterou působí povrch (například voda) směrem nahoru, proti síle gravitace směrem dolů. Tato křehká rovnováha, stejně jako různá hustota a hmotnost objektů, umožňuje lodím plout na hladině oceánu, místo aby se pod ní potápěly. Tato myšlenka, kterou objevil řecký fyzik a matematik Archimedes, je známá jako Archimedův princip.

V čem je to jiné?

Archimédův princip platí v každodenním životě, ale tento tým fyziků chtěl zjistit, kam až ho může posunout – a porušit ho. Co kdyby například vztlaková plocha vibrovala na správné frekvenci? Tato otázka se může zdát triviální, ale ruský fyzik a nositel Nobelovy ceny Pjotr Kapitza v roce 1951 zjistil, že působení vibrací na kyvadlo může způsobit vznik zvláštních fyzikálních vlastností, jako je druhý bod rovnováhy, který umožňuje kyvadlu kmitat jakoby proti gravitaci.

V tomto novém experimentu se fyzikové rozhodli rozkmitat uzavřenou skleněnou komoru s glycerolem a křemíkovým olejem, aby zjistili, zda se jim podaří najít podobný bod.

Co vědci zjistili?

V normálním prostředí bez vibrací by vědci očekávali, že vysoce viskózní kapalina, jako je glycerol, bude stékat po stěnách skleněné komory a usadí se na jejím dně, kde vytlačí vzduch, který tam byl předtím. Tým však zjistil, že vibrace v komoře toto chování drasticky mění.

Místo toho, aby roztok glycerolu vytékal na dno, pozorovali, že místo toho levituje uprostřed komory na vrcholu vzduchového polštáře, který by jinak vytlačil. Pomocí magnetu, který navádí malé lodě v komoře, se výzkumníkům podařilo stabilně nadnášet lodě na horní i spodní části kapaliny. Tuto obrácenou loď držely na místě jak gravitační síly směrem dolů, tak síly vzduchového polštáře pod ní směrem nahoru.

Tento experiment zdaleka neporušuje fyzikální zákony, ale ukazuje, že je stále co objevovat o zvláštnostech a nuancích našeho fyzikálního světa.

Zdroj: inverse.com