Existovaly mořské panny? Japonci zkoumají strašidelnou mumii s rybím ocasem, která je 300 let stará

Japonští vědci zkoumají původ 300 let staré mumie „mořské panny,“ která byla uctívána po staletí kvůli svým údajným léčivým vlastnostem. Strašidelné pozůstatky jsou s největší pravděpodobností ve skutečnosti opičí trup s přišitým rybím ocasem, zdobený vlasy a nehty člověka. 

Hiroshi Kinoshita, člen představenstva Okayama Folklore Society, objevil mumii mořské panny, která je asi 30 cm dlouhá, uvnitř krabice v chrámu v prefektuře Okayama. Poprvé se o mumii dozvěděl poté, co našel obrázek tohoto bizarního exempláře v encyklopedii mýtických tvorů. Rybář údajně vylovil tuto mořskou pannu někdy mezi lety 1736 a 1741 a prodal ji bohaté rodině, podle poznámky zanechané uvnitř krabice od mumie. Podle japonského zpravodajského webu The Asahi Shimbun, vědci si dosud nejsou jisti tím, jak mořská panna skončila uvnitř chrámu.

Takafumi Kato, paleontolog z vědecké a umělecké univerzity v Kurashiki a jeho kolegové nyní začali pátrat po původu mumie poté, co Kinoshita přesvědčil chrám, aby vědcům umožnil prozkoumat tyto neobvyklé pozůstatky. V únoru vědci zobrazili mumii pomocí CT (scan počítačovou tomografií), jak je vidět na videu. Nyní budou odebrány vzorky DNA, aby vědci určili, jaké zvířecí druhy byly použity na sestavení mumie mořské panny.

Mumie mořské panny poněkud připomíná dvě mýtická stvoření z japonského folklóru: Amabies, mořské panny se zobáky a třemi ocasními ploutvemi, a Ningyos, což jsou stvoření podobná rybám s lidskou hlavou. Oba tyto druhy tvorů byly spojovány s příběhy o zázračných léčebných účincích a dlouhověkosti.

Podle webu LiveScience, kněží chrámu vzhlíží k mumii jako ke znamení dobrého zdraví.

Mumie byla dříve vystavena ve skleněné vitríně, aby se k ní mohli návštěvníci modlit, ale posledních 40 let strávila v ohnivzdorném trezoru, aby se zabránilo jejímu znehodnocení. Podobné mumie mořských panen byly uctívány ve dvou dalších chrámech v Japonsku.

Tyto falešné mořské panny pravděpodobně vytvořili místní lidé, aby je původně prodali zvědavým západním turistům. Předpokládá se, že tato mořská panna byla vyrobena z těla orangutana a ocasu lososa. Kněží v chrámu v prefektuře Okayama doufají, že díky vědeckému zkoumání mumie přispějí k japonskému folkloru.

Zdroj: livescience.com