Elektromobilita není žádná věda. Tito brouci se pohybují s pomocí elektřiny

Haďátka obecná nebo taky Caenorhabditis elegans jsou mikroskopičtí brouc. Elektřina jim umožňuje putovat světem na těle opylovačů, jako jsou včely, čmeláci nebo kolibříci.

Ve volné přírodě jsou brouci druhu Caenorhabditis elegans schopni cestovat na velké vzdálenosti díky tomu, že cestují na těle opylovačů. Ukázalo se, že tito mikroskopičtí tvorové umí využívat elektřinu, aby se na těla těcho živočichů dostaly.

Červi si s elektřinou vědí rady

Objev schopností červů druhu Caenorhabditis elegans byl zcela náhodný. Laboratorní exempláře chované v Petriho miskách měly totiž ve zvyku se pohybovat k víčku. Fascinováni pravidelností tohoto chování se pracovníci Hirošimské univerzity rozhodli vybavit červy monitorovacím zařízením.

To ukázalo, že nelezou po stěnách nádoby, ale bez námahy přeskakují z „podlahy“ na „strop“. Umístěním na skleněnou elektrodu dokázali vědcům, jak jsou chytří. Na druhou elektrodu přeskočily pouze tehdy, když byl přiložen elektrický náboj, a vyšší intenzita elektrického pole je nutila skákat stále rychleji.

To vedlo k odvážné hypotéze vysvětlující, jak brouci Caenorhabditis elegans v přírodě fungují. Jejich oblíbený opylovací hmyz sbírá pyl generováním elektrického pole. Caenorhabditis elegans se tedy na ně mohou „nabít“ právě tímto vstupem.

Při testování této teorie vědci dodali laboratornímu čmelákovi pyl. Tímto způsobem začal generovat přirozený elektrický náboj, který brouky Caenorhabditis elegans zaujal. Když se k hmyzu přiblížili, snažili se skákat tak, že se postavili na ocas, a pak skočili na hmyz pokrytý pylem.

A co víc, ochotně prováděly skoky i ve skupinách. V tandemu provedl skok pouze jeden brouk. Tímto způsobem unesl až 80 společníků.

Zdroj: redakce, onlinelibrary.wiley.com, Science Direct