Doposud neobjevený zvláštní ptakoještěr žil před 150 miliony let. Byl rychlým běžcem, který žil v bažinatém prostředí

Vědci zjistili, že nově objevený dinosaurus mohl být nelétavým běžcem, což vedlo k přehodnocení evoluce ptáků. Pochází z doby před více než 150 miliony lety, jak píše web Yahoonews.

Neobvyklá fosilie nalezená v Číně pomohla zaplnit 30 milionů let starou „mezeru“ v evoluční historii ptáků. Podle čínských vědců byl tento dosud neznámý druh rychlým běžcem, který žil v bažinatém prostředí. Dnešní ptáci pocházejí z teropodních dinosaurů z období pozdní jury. Přesný proces však zůstával záhadou kvůli nedostatku zkamenělin z období od jury až po nejstarší známý záznam o křídových ptácích před přibližně 150 miliony lety.

Nyní čínský tým popsal nového 150 milionů let starého ptakoještěra nalezeného v okrese Zhenghe v provincii Fu-ťien. Nový druh, pojmenovaný Fuťien-venator prodigiosus, podle nich vykazuje zvláštní směs znaků společných s jinými předchůdci dnešních ptáků.

Doktor Wang Min z Čínské akademie věd v Pekingu uvedl: „Tento druh je velmi vzácný: Naše srovnávací analýzy ukazují, že došlo k výrazným změnám v tělesném půdorysu, které jsou z velké části řízeny přední končetinou, což nakonec vedlo ke vzniku typických ptačích proporcí končetin. Fuťien-venator je však zvláštní druh, který se od této hlavní trajektorie odchýlil a vyvinul bizarní styl zadních končetin.“

Dolní končetina a další znaky naznačují, že Fuťien-venator žil v bažinatém prostředí a byl rychlým běžcem nebo dlouhonohým brodičem, což představuje dosud neznámou verzi raných ptáků. Vědci tvrdí, že v období pozdní jury a rané křídy probíhala v jihovýchodní Číně intenzivní tektonická činnost, která vedla ke vzniku neobvyklé krajiny, v níž byl Fuťien-venator nalezen.

Zdroj: redakce, Yahoonews