Díky Putinovi vyvstaly tyto otázky. Kolik energie spotřebuje elektrická trouba a sporák? A jak ušetřit peníze při vaření?

Elektrická trouba a sporák toho umí mnoho. Od pečení chleba až po vaření vody. Ale kolik vás to stojí? To je jedna z nejsložitějších otázek, na kterou je třeba odpovědět, pokud jde o analýzu spotřeby energie ve vaší domácnosti, píše web Direct energy.

Energetické společnosti poskytuje elektřinu domovům a firmám v jednotkách nazývaných kilowatthodiny (kWh). Jednoduše řečeno, kilowatthodina se rovná se rovná spotřebovaným 1000 wattům energie za jednu hodinu. Například pokud 100 wattová žárovka svítí 20 hodin, spotřebovaná energie, kterou vám budou účtovat, bude 2 kWh.

Použití elektrického vařiče

Elektrický vařič spotřebuje průměrně 1200 wattů. Pokud ho budete používat každý den hodinu po dobu 30 dní, spotřebuje 36 kWh. Pro srovnání přenosné elektrické topení, používané po stejnou dobu po 30 dní, spotřebuje 45 kWh, zatímco pokojová klimatizace za stejnou dobu spotřebuje 30 kWh.

Kuchyňské sporáky se liší velikostí, a čím větší jsou hořáky, tím více spotřebují. Malé kuchyňské hořáky spotřebují asi 1200 W, středně velké hořáky spotřebují 1500-1800 W a velké hořáky mohou spotřebovat 2500 W i více. Množství energie spotřebované hořáky za 30 dní, pokud jeden hořák budete používat hodinu denně, je 36 kWh pro malý hořák, 45-54 kWh pro středně velký hořák a 75 a více kWh pro velký hořák.

Přibližné náklady na energii

Použitím průměrné ceny na kWh vypočítáte přibližně, na kolik Vás vyjde používání elektrického vařiče nebo sporáku za měsíc.

Ale i když znáte přesné výkony vaší trouby a jednotlivých hořáků, je toto rozdělení zjednodušené. Je to proto, že skutečný odebíraný výkon závisí na množství tepla, které produkujete. Je velký rozdíl ve spotřebě energie mezi výrobou sušeného hovězího masa při 76 stupních Celsia a například pečením pizzy na plných 250 stupňů.

Existují však určité obecné zásady pro výběr sporáku, který bude spotřebovávat méně energie:

  • Zkontrolujte příkon trouby a jednotlivých hořáků. Nižší příkony znamenají nižší spotřebu energie, ale je to kompromis: znamená to také nižší topný výkon.
  • Vyberte si konvekční troubu. Tato funkce může být zpočátku dražší, ale konvekční trouba dokáže připravit pokrmy rychleji a při nižších teplotách.
  • Zvolte indukční varnou desku. Tato varianta ještě více zvyšuje pořizovací cenu sporáku, ale indukční varná deska šetří energii tím, že k výrobě tepla využívá elektromagnetickou energii, a je to bezpečnější varianta, protože varná deska zůstává vždy chladná na dotek.
  • Vyberte si samočisticí troubu. Tyto trouby vyžadují dodatečnou izolaci kvůli vysokému teplu samočisticího cyklu, a proto jsou celkově účinnější.
  • Přejděte na plyn. Pokud si kupujete elektrický sporák, je to pravděpodobně proto, že v kuchyni nemáte přípojku na plyn. Pokud je však ve vaší oblasti k dispozici zemní plyn a instalace plynové přípojky není příliš drahá, přechod na plynový sporák vám automaticky zvýší energetickou účinnost.

Úspora energie při vaření

Pokud již nemáte zájem o nový sporák, pořízení zcela nové varné desky pravděpodobně není nejlepším způsobem, jak ušetřit energii v kuchyni. Pokud hledáte příležitosti, jak ušetřit, stačí vyzkoušet tyto chytré energetické postupy:

  • Vařte více jídla méně často. Energeticky úspornější je vařit více jídel najednou, takže si vaření vhodně naplánujte a udělejte z něj maraton. Použijte mikrovlnnou troubu k ohřátí zbytků jídla za zlomek nákladů oproti použití trouby nebo sporáku.
  • Dvířka trouby nechávejte zavřená. Každým jejich otevřením ztrácíte tepelnou energii, proto raději používejte osvětlení trouby a dívejte se do ní oknem.
  • Pravidelně čistěte troubu a sporák. Připečené nečistoty se chovají jako izolace na topných tělesech, což vás připravuje o účinnost vaření.
  • Místo kovových pekáčů používejte skleněné a keramické nádobí. Přenášejí teplo účinněji a rovnoměrněji.
  • Začněte se samočištěním. Spusťte čisticí cyklus hned po použití trouby k vaření a zkrátíte délku cyklu o několik minut.

Zdroj: directenergy.com; naseinfo.cz