Další vrak letounu, tentokrát Su-30SM. Rusko přišlo o jeden ze svých nejdražších bojových letounů

Poblíž Izjumu, jednoho z měst dobytých během ukrajinské ofenzívy, našli vojáci vrak ruského víceúčelového bojového letounu Su-30SM (RF-81773, „Red 62“). Tento objev potvrzuje dříve se objevující informace, že letadlo bylo sestřeleno. Připomeneme vám, co je to za stroj a jaké jsou jeho možnosti.

Včera jsme psali o sestřeleném ruském bombardéru Su-34 s číslem letu 20 (RF-95004). A nyní už Ukrajinci přispěchali s informací o dalším podobném nálezu. U města Izjum na východě Ukrajiny byly nalezeny trosky ruského víceúčelového bojového letounu Su-30SM (RF-81773, „Red 62“).

Vrak ruského Su-30SM u Izjumu

Zveřejněné záběry, které si můžete prohlédnout níže, ukazují, jak málo zbylo z letounu, který pravděpodobně sloužil u 14. stíhacího leteckého pluku z Kurska. Takové ztráty jsou pro ruskou armádu vážnou ranou. Jeden letoun Su-30SM stojí téměř 50 milionů dolarů, v přepočtu cca 1,2 miliardy Kč. Je považován za jeden z nejnovějších a zároveň nejdražších ruských bojových letounů.

Su-30SM je moderní dvoumístný víceúčelový bojový letoun generace 4++ vyvinutý konstrukční kanceláří společnosti Suchoj. Tato vylepšená verze Su-30MKI může být použita k ničení cílů ve vzduchu, na zemi i na moři. Kromě toho stroj dobře plní úkoly vzdušného průzkumu a je vhodný pro elektronický boj. Letoun může také sloužit jako velitelská a řídicí platforma ve flotile bojových letounů plnících společné mise.

Jak uvádí server Airforce Technology, Su-30SM je vybaven zařízením IFF (Identification Friend or Foe), globálním polohovým systémem a inerciálním navigačním systémem. Otevřená architektura umožňuje integraci moderní avioniky včetně nových radarových, rádiových, průzkumných a dalších systémů pro podporu probíhajících operací. Takové řešení umožňuje mnohem snadněji modernizovat stroje a přizpůsobovat je nejnovějšímu vývoji v oblasti vojenské techniky.

Su-30SM je stroj schopný nést moderní výzbroj o hmotnosti až 8 tun. Ztráta dalšího takového letounu je proto pro Rusko vážnou ranou. Menší počet použitelných letounů a stíhaček ztěžuje udržení vzdušné převahy a ničení pozemních cílů, v tomto případě mimo jiné pomocí raket vzduch-vzduch, nadzvukových protilodních střel nebo protiletadlových raket Oniks s operačním dosahem 120 až 300 km.

Zdroj: redakce, Facebook, airforce-technology.com