Co starověcí Mayové ukryli do svých monumentálních pyramid?

Staří Mayové postavili v období od roku 1000 př. n. l. do roku 1500 n. l. stovky pyramid a umístili do nich nejrůznější artefakty. Jak pyramidy stavěli a co přesně do nich umístili?

Stejně jako pyramidy ve starém Egyptě, i pyramidy postavené mayskou civilizací obsahovaly bohaté poklady a pohřebiště. Často však obsahovaly i něco podivnějšího, menší pyramidy uvnitř těch větších, uvedli odborníci pro LiveScience. Například pyramida El Castillo v lokalitě Chichén Itzá na poloostrově Yucatán (dnešní Mexiko), obsahuje malou pyramidu uvnitř velké.

„Starověcí obyvatelé poloostrova Yucatán, když přišli na nové místo, nikdy neničili staré, původní stavby. Spíše byla postavena nová pyramida na již přítomných,“ uvedl Andrés Tejero-Andrade, profesor na Mexické národní autonomní univerzitě (UNAM), který studoval a psal o pyramidě El Castillo.

Tato praxe nebyla v El Castillo ojedinělá, podobné uspořádání mají i jiné mayské i nemayské pyramidy, uvedla Denisse Lorenia Argote Espino, vědecká pracovnice mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH).

Espino poznamenala, že stavba pyramidy na základu jiné pyramidy, byla běžnou praxí v předhispánské době (před příchodem Španělů) a že hlavní stavby v místech, která byla obydlena po dlouhou dobu, obsahují obvykle několik stavebních fází.

Zatímco některé mayské chrámy sloužily k rituálům, jiné sloužily jako hrobky vládců nebo jiných významných osob. Ty se pohřbívali s různými vzácnými artefakty, často z nefritu, kterého si staří Mayové velmi cenili. „Nefrit byl důležitou součástí pohřebních obřadů a rituálního vyvolávání bohů a předků,“ dodal Karl Taube, profesor antropologie na Kalifornské univerzitě v Riverside.

V hrobkách byly nalezeny předměty, jako jsou nefritové masky (pro zesnulé), nefritové korálky, obsidiánové čepele a rejnočí ostny, spojené se sebeobětováním.

Mayské pyramidy obsahovaly mnoho dalších pozoruhodných artefaktů. Například pyramida v lokalitě San Bartolo v severní Guatemale obsahuje fragment pravděpodobně nejstaršího mayského kalendáře, který byl kdy nalezen a je starý více než 2200 let.

Pyramida v Copanu v Hondurasu má na svém schodišti masivní nápis obsahující více než 2 000 mayských glyfů. Podle zprávy Gettyho institutu pro ochranu památek z roku 2006, nápis vypráví o historii vládců. Mayové používali systém písma, který se někdy nazývá „mayský hieroglyf“. Tento systém písma má glyfy, které představují zvuky, jež tvoří slova, která mohou vědci číst a překládat.

Zdroj: livescience.com