Co se stane, když do vašeho domu narazí asteroid? Přesvědčte se sami

Rozlehlost vesmíru nás někdy ohromí. K tomu může dojít mimo jiné tehdy, když se zamyslíme nad tím, jak jsme zranitelní tváří v tvář různým vesmírným jevům. Nemluvíme jen o explozích nebeských těles, ale i o potenciálně „menších“ věcech, jako je dopad asteroidu.

Dopad asteroidu na Zemi může skončit tragicky. Málokdo si uvědomuje rozsah hrozby, o které hovoříme. Nyní se každý může sám přesvědčit, co se stane, když tento typ objektu dopadne na určité místo na Zemi.

Programátor Neal Agarwal se na Twitteru pochlubil nástrojem, který vytvořil. Slouží k vizualizaci toho, co se stane, když do Země narazí asteroid. Můžeme upravit mnoho parametrů, abychom zjistili, jaký druh dopadu by byl nejnebezpečnější. Tento nástroj, který vytvořil Neal Agarwal, umožňuje zvolit typ asteroidu, jeho průměr, rychlost a úhel, pod kterým narazí do Země.

Výsledkem takové simulace je několik hodnot. Zjistíme, jak široký a hluboký kráter vznikne, když asteroid dopadne na dané místo, a také kolik lidí v dané oblasti zemře. Uveden bude také TNT ekvivalent, tedy kolik TNT je třeba odpálit, aby se dosáhlo stejného množství energie, jak uvádí web Futurism.

Kromě toho můžeme zjistit, jak objemná bude ohnivá koule vzniklá při dopadu a kolik lidí v jejím důsledku zemře, v jaké vzdálenosti od centra se vznítí oblečení a v jaké vzdálenosti vypuknou lesní požáry.

Z této jednoduché simulace se také dozvíme, jak daleko se zvuková vlna dostane a jaké bude mít následky, od úmrtí až po zřícení domů v důsledku vzniklé vlny. Podobné výpočty jsou uvedeny také v souvislosti se silou větru, která vznikne při takovém nárazu. Poslední ze zveřejněných údajů se týká síly zemětřesení, které vyvolá dopad asteroidu na zemský povrch.

Je snadné si uvědomit, že i dopad nepříliš velkého asteroidu na Zemi by mohl mít tragické následky. Riziko, že se tak stane, samozřejmě není příliš vysoké. Vědci pečlivě sledují situaci ve vesmíru na Zemi a předcházejí potenciálně nebezpečným situacím. K tomuto účelu byla mimo jiné použita sonda DART.

Zdroj: redakce, futurism.com