Číňané objevili na Měsíci nový zdroj vody. Má dokonce až 270 miliard tun

Víme, že na Měsíci je voda. Vesmírné mise v posledních několika desetiletích ukázaly, že náš přirozený satelit není tak suchý, jak se dříve myslelo. Nový zdroj vody byl objeven analýzou vzorků z Měsíce odebraných během mise Chang’e 5. Čínští vědci našli velké množství vody zachycené v malých skleněných kuličkách, jak píše web IFL Science.

Vědci z Číny objevili na Měsíci dosud neznámou zásobárnu vody. Podle analýzy vzorků odebraných ze Stříbrné zeměkoule během čínské mise Chang’e 5 obsahují drobné skleněné kuličky, které vznikly v procesu ochlazování roztaveného horninového materiálu vzniklého při srážkách s většími a menšími vesmírnými horninami na povrchu Měsíce, značné množství vody.

Důležité je, že kuličky jsou podle současných poznatků rozptýleny po celém povrchu Měsíce. Vědci proto hovoří o poměrně velkém množství vody – až 270 miliard tun. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Geoscience.

Skleněné kuličky

Materiál uvedený čínskými vědci, v němž je voda zachycena, není první lepší sklo, ale materiál vzniklý nárazy menších a větších skalních drobků putujících vesmírem. Mise Chang’e 5 přinesla na Zemi 1,7 kg vzorků z Měsíce. Některé z nich byly odebrány z hloubky až jednoho metru.

Dopad kusu horniny na měsíční povrch je doprovázen vysokými teplotami. Ty způsobují, že se regolit (půda) taví a vytváří právě takové malé skleněné kuličky. V důsledku tohoto nárazu se samozřejmě vypaří veškerá voda, která se v okolí nachází.

Odkud se tedy voda bere? Podle nejpopulárnější současné teorie nabité atomy vodíku, v praxi protony, ze slunečního větru bombardujícího povrch Měsíce spontánně reagují s minerály v regolitu obsahujícími kyslík, včetně skleněných kuliček. Tímto způsobem vzniká voda.

Analýza dovezených vzorků ukázala, že skleněné kuličky nalezené v měsíčních vzorcích jsou bohaté na vodu. Tyto malé struktury se nacházejí všude v měsíčním regolitu a fungují jako houby, které absorbují kapalinu.

„Naše zjištění naznačují, že sklo, které kdysi dopadlo na povrch Měsíce a dalších bezvzduchových těles ve Sluneční soustavě, je schopno uchovávat vodu ze slunečního větru a uvolňovat ji do vesmíru,“ říká hlavní autor studie profesor Hu Sen z Čínské akademie věd.

Zdroj: redakce, iflscience.com