Čína otevřela největší simulátor vesmírného prostředí na světě. Rozloha činí 50 fotbalových hřišť

V úterý otevřela Čína dveře k největšímu simulátoru vesmírného prostředí na světě, známého jako Space Environment Simulation and Research Infrastructure (SESRI), ve městě Harbin. Toto zařízení, velikosti padesáti fotbalových hřišť, představuje novou éru výzkumu vesmíru, která může zásadně změnit naše chápání a interakci s kosmickým prostředím.

SESRI není jen obyčejný výzkumný komplex. Je to výsledek čínských ambicí stát se do roku 2045 vedoucí vesmírnou mocností. Tento projekt nabízí unikátní možnosti pro simulaci extrémních vesmírných podmínek, jako je mikrogravitace, extrémně nízké teploty, vesmírný prach a sluneční záření, díky čemuž výzkumníci mohou lépe připravit technologie a strategie pro budoucí vesmírné mise, píše portál Interesting Engineering.

S čtyřmi hlavními laboratořemi, které pokrývají široké spektrum vesmírných výzkumů od plazmatové vědy po studium magnetického prostředí a chování zvířat ve vesmíru, SESRI umožňuje vědcům nastavovat experimentální parametry pro jejich specifické výzkumné potřeby. Například, komora pro simulaci lunárního prachu nabízí možnost studovat vliv měsíčního prachu na technologie a vybavení, což je klíčové pro plánování budoucích misí na Měsíc a jiné vesmírné objekty.

Zařízení už nyní přitahuje mezinárodní pozornost, s více než 110 univerzitami a výzkumnými instituty ze 30 zemí, které podepsaly dohody o spolupráci. Tato globální vědecká komunita bude spolupracovat na klíčových technologiích a inovacích, což naznačuje, že SESRI se stane centrem mezinárodního výzkumu vesmíru.

Význam SESRI však přesahuje jen vědecký výzkum. Zařízení má potenciál přispět k zemědělskému šlechtění, vývoji elektronických zařízení pro kosmické aplikace a dokonce k lepšímu porozumění jevům jako jsou gravitační vlny. S touto infrastrukturou Čína nejenže posiluje svou pozici ve vesmírném výzkumu, ale také připravuje půdu pro budoucnost, kdy lidstvo bude cestovat do vesmíru a zakládat kolonie na jiných planetách.

Zdroj: Interesting Engineering