Čína otestovala nové vesmírné rakety, které nesou jaderné zbraně. Máme se bát?

Zpráva s odvoláním na několik zdrojů obeznámených s testem v sobotu uvedla, že Peking v srpnu odpálil raketu schopnou jaderného útoku, píše Financial Times.

Podle zdrojů raketa obletěla Zemi na nízké oběžné dráze a poté se řítila ke svému cíli, čímž demonstrovala vyspělé vesmírné schopnosti, které překvapily americké zpravodajské služby. Tři osoby informované o zpravodajských informacích sdělily, že střela minula svůj cíl o více než 32 km.

Test ukázal, že Čína učinila ohromující pokrok v oblasti hypersonických zbraní a je mnohem pokročilejší, než si američtí představitelé uvědomovali. Hypersonickou střelu nesla raketa „Dlouhý pochod“, jejíž starty Čína obvykle oznamuje, ačkoli srpnový test byl utajen.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že se nebude vyjadřovat ke konkrétním údajům ve zprávě. Dodal však: „Dali jsme jasně najevo své obavy z vojenských kapacit, které Čína nadále prosazuje a které jen zvyšují napětí v regionu i mimo něj. To je jeden z důvodů, proč považujeme Čínu za naši výzvu číslo jedna.

Čína není jediná

Vedle Číny pracují na hypersonické technologii také Spojené státy, Rusko a nejméně pět dalších zemí. Hypersonické střely, stejně jako tradiční balistické střely, které mohou nést jaderné zbraně, mohou letět více než pětinásobnou rychlostí zvuku.

Balistické střely však letí vysoko do vesmíru po oblouku, aby dosáhly svého cíle, zatímco hypersonické střely letí po trajektorii nízko v atmosféře a mohou dosáhnout cíle rychleji.

Zásadní je, že hypersonická střela je manévrovatelná, takže je obtížnější ji sledovat a bránit se proti ní. Zatímco země jako USA vyvinuly systémy určené k obraně proti křižujícím a balistickým střelám, schopnost sledovat a sestřelit hypersonickou střelu je takřka nemožné.

Zdroj: ft.com