Chov krajt na maso je energeticky úsporný. Maso krajt je udržitelnou alternativou a zdrojem bílkovin

Studie provedená na dvou hadích farmách zjistila, že chov krajt na maso je energeticky a zdrojově úspornější než současná živočišná výroba a nabízí životaschopnou alternativu bílkovin, uvádí web Live Science.

Podle vědců je maso krajt nenáročnou a udržitelnou alternativou bílkovin, která by se brzy mohla dostat na naše talíře. Výzkumníci tvrdí, že chov krajt má řadu výhod, včetně schopnosti hadů postit se po delší dobu, jejich nízkých nároků na prostor a vodu a minimální produkce odpadu. Plusem je také jejich velikosti těla a rychlý růst.

Podle studie, která byla zveřejněna v deníku Scientific Reports, je chov krajt v Asii dobře zaběhnutý, ale v jiných regionech se teprve rozbíhá. Vzhledem k tomu, že současné systémy živočišné výroby se potýkají s problémy s dodržováním norem udržitelnosti a rostoucí poptávkou, je však možná načase uvažovat o alternativách.

„V posledních dvou desetiletích se chov hadů rozšířil,“ píší autoři ve studii. „Maso plazů je podobné kuřecímu: má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah nasycených tuků a je široce esteticky a kulinářsky přitažlivé.“

Výzkumníci sledovali rychlost růstu novorozených krajt barmských (Python bivittatus) a krajt síťovaných (Malayopython reticulatus) na dvou farmách – jedné v thajské provincii Uttaradit a druhé v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu. Podávali krajtám různou stravu, včetně rozmrazeného mraženého kuřete, volně žijících hlodavců, rybí moučky, kuřecích pelet a odpadních produktů z výroby vepřového masa.

Zhruba čtvrtina potravy, kterou hadi pozřeli, se přeměnila na maso bez ohledu na to, jakou stravou byli krmeni, a na konci pokusu tvořilo 82 % tělesné hmotnosti hadů poživatelné maso. Pro srovnání: maso sklízené z hovězího dobytka obvykle tvoří asi 63 % hmotnosti krávy.

„Z hlediska poměru přeměny potravy a bílkovin krajty překonávají všechny dosud zkoumané běžné zemědělské druhy,“ napsali vědci ve studii. „Efektivita produkce krajt byla vyšší než u drůbeže, vepřového masa, hovězího masa, lososa a cvrčků.“ Krajty si díky svému pružnému metabolismu udržely tělesnou hmotnost i během období hladovění, které trvalo až 127 dní po sobě. Dospělé krajty barmské a mřížkované mohou vážit více než 100 kg a samice mohou vyprodukovat až 100 vajec ročně, což podle studie znamená, že jsou „vhodné pro komerční produkci“.

Zdroj: Live Science, Scientific Reports