Chirurgové provedli první úspěšnou transplantaci ledviny z prasete na člověka

Chirurgové v New Yorku úspěšně připojili prasečí ledvinu k lidskému pacientovi a 54 hodin sledovali, jak tento narůžovělý orgán normálně funguje. Jedná se o první případ transplantace prasečí ledviny do lidského těla, aniž by se organismus vzbouřil, informoval web sciencenews.org.

Přestože podrobnosti postupu ještě nebyly recenzovány ani publikovány v odborném časopise, „je to významný krok“, říká Megan Sykesová, imunoložka z Kolumbijské univerzity, která se na výzkumu nepodílela.

Proč právě prasata?

„Problém nedostatku orgánů nikdy neuspokojíme lidskými orgány, jelikož počet použitelných orgánů od zemřelých dárců je omezený a od žijících lidí je darovaných orgánů příliš málo,“ říká John Scandling, nefrolog ze Stanfordovy univerzity.

Vědci se již dlouho snaží tento nedostatek vyřešit pomocí zvířecích orgánů (obor známý jako xenotransplantace). Hlavním cílem tohoto výzkumu se stala prasata, protože jejich orgány jsou anatomicky podobné lidským orgánům a zvířata lze chovat vysoce kontrolovaným způsobem.

Na počátku roku 2000 vědci vymysleli způsob, jak pomocí genetické úpravy úspěšně transplantovat prasečí orgány primátům. Až dosud však testování tohoto druhu transplantace nebylo úspěšně provedeno u lidí.

Nynější zákrok znamená pokrok na cestě k cíli, kterým je drastické rozšíření nabídky životně důležitých orgánů. Miliony lidí na celém světě čekají na darované orgány, z nichž mnohé nikdy nepřijdou. „Než však budou moci pacienti čekající na ledvinu snadno získat ledvinu z prasete, je třeba učinit ještě mnoho dalších kroků,“ dodává Sykesová.

Zdroj: sciencenews.org