Český SA vz.58 není pravým samopalem. Proč je tedy jako samopal uváděn?

Legendární a nesmrtelný výrobek České zbrojovky v Uherském Brodě má za sebou více než šedesátiletou kariéru a stále slouží vojákům po celém světě. Dodnes je také významnou součástí výzbroje Armády České republiky. Nepřesný název „samopal“ vznikl na základě zajímavých okolností, uvádí se na serveru special-ops.org.

Vysvětlení, proč česká zbraň získala přídomek „samopal“, i přesto, že nesplňuje parametry samopalu je vcelku jednoduché a vlastně tak trochu úsměvné. Samopal je definován tím, že ke střelbě používá krátké (pistolové) náboje. Český nestor vz. 58 ale používá náboje dlouhé (puškové). Větší délka nábojů zajišťuje střelám delší dolet i větší účinnost na delší vzdálenosti. Takovéto zbraně jsou řazeny do kategorie zbraní útočných.

Varšavská smlouva, do níž Československo patřilo, se v rámci své ideologie sama stavěla do role obranného vojenského paktu a nebylo tedy možné přijmout, aby byl socialistický výrobek řazen do kategorie útočných zbraní. Soudruzi tedy tak trochu zafejkovali a přesto, že SA vz. 58 je jednoznačně zbraní útočnou, přidali do názvu SA, tedy samopal, aby nemohl být do kategorie útočných zbraní zařazen.

Když už padne zmínka o SA vz.58, bylo by hříchem nevěnovat této legendární zbrani ještě pár zajímavých informací. Konstruktérem samopalu byl Jiří Čermák. Klasická pěchotní verze 7,62mm samopal vz. 58 P má pevnou dřevěnou pažbu, kvůli které vznikla i její přezdívka „pádlo“. U výsadkové verze 7,62mm samopal vz. 58 V je dřevěná pažba nahrazena kovovou sklopnou ramenní opěrou, čímž se zmenší přepravní velikost zbraně. Tahle verze nesla mezi vojáky přezdívku „sklopka“. Oba vzory samopalu byly obecně také nazývány „kosou“. Prý proto, že dokázali slušně kosit nepřítele. Traduje se také další důvod k souhrnnému slangovému označení „kosa“. Samopal se sklopnou pažbou bylo možné použít také v boji zblízka, třeba i zezadu. Napadený nepřítel byl nečekaně pod krkem „skosen“ a objat zbraní se zalomenou kovovou pažbou. Pokud byl tento úkon dostatečně agresivní, napadený skončil se zlomeným vazem.

Stejně jako sovětský samopal AK-47 (Kalašnikov) byl i český samopal vz. 58 distribuován do všech zemí, které neměly rády USA, takže i do Vietnamu, Nigérie a na Kubu. Vzor 58 se tedy logicky účastnil i bojů během vietnamské války. Používal se také na obou stranách války v Afghánistánu, a to jak jako zbraně pořízené Talibanem, tak i českými a slovenskými koaličními jednotkami. Používaly se také v libyjské občanské válce a v dalších světových konfliktech.

Princip střelby

Zbraň střílí z přední (uzamčené) polohy závěru. Funkce vnitřního mechanizmu Sa vz. 58 je založena na principu tlaku prachových plynů, odvedených po výstřelu z vnitřku hlavně šikmým plynovým kanálkem do plynového válce, umístěného nad hlavní. Ve válci plyny působí na píst, jehož pístnice se svým zadním koncem opírá o nosič závorníku a tak na něj impuls prachových plynů přenáší. Nosič závorníku se začne pohybovat vzad, po jeho posunutí o 12 mm vyjde závora, zvedaná závorníkem, vzhůru mimo vybrání pouzdra závěru a závěr je tím odemknut.

Potřebná dráha vytvoří prodlevu, během níž opustí střela hlaveň a tlak prachových plynů poklesne na hodnotu bezpečnou pro odemčení závěru (tato dráha se nazývá podkluz). Odemčený závěr se pohybuje dozadu, přitom je vytažena z nábojové komory a vyhozena prázdná nábojnice. Nábojnici vytahuje vytahovač umístěný na závorníku a pevný vyhazovač v pouzdru zbraně (za zásobníkovou šachtou) ji vyhazuje doprava nahoru. Do přední polohy je píst s pístnicí vrácen samostatnou pružinou pístu. Celý závěr je do přední polohy vracen předsuvnou pružinou, umístěnou nad bicí pružinou. Přitom závorník podá z nábojiště nový náboj a zasouvá jej do nábojové komory. Závorník uzavře hlaveň a nosič závorníku pokračující v dopředném pohybu stlačuje závoru do vybrání v pouzdře závěru. Tím je hlaveň uzavřena a uzamčena.

Dostřel se smrtícím účinkem

  • na pozemní cíle do 600 m
  • na pozemní cíle dávkou do 400 m
  • na skupinové pozemní cíle do 800 m
  • na vzdušné cíle do 500 m
  • maximální dostřel 2 800 m

Pár technických dat

Ráže 7,62 mm, kadence 800 ran/min, úsťová rychlost 705 m/s, hmotnost 2,91 kg.

Zdroj: special-ops.org; wikipedia.cz