Červí roboti by mohli v budoucnu pomoci s nejrůznějšími úkoly ve vesmíru
Až se konečně dostaneme do vesmíru, budeme potřebovat různé roboty, kteří nám pomohou přežít. Massachusettský technologický institut (MIT) tuto myšlenku posunul na další úroveň představením robotů, které lze smíchat dohromady a sestavit do nesčetných konfigurací užitečných pro různé úkoly, píše web Interesting Engineering.
Nové systémy se nazývají WORMS, což znamená Walking Oligomeric Robotic Mobility System, v překladu Kráčející oligomerní robotický mobilní systém. Podle zprávy MIT zveřejněné v úterý by mohly způsobit revoluci v přístupu k vesmírné robotice.
„Můžete si představit boudu na Měsíci s policemi červů. Astronauti by mohli vejít do kůlny, vybrat si červy, které potřebují, spolu s vhodnými botami, tělem, senzory a nástroji, a mohli by vše zacvaknout dohromady a pak rozebrat a vyrobit nové. Konstrukce je flexibilní, udržitelná a nákladově efektivní,“ řekl vedoucí týmu George Lordos, doktorand a postgraduální instruktor na katedře aeronautiky a astronautiky (AeroAstro) MIT.
Každý z nezávislých kloubových robotů si nese svůj motor, senzory, počítač a baterii. Lze je sestavit dohromady a provádět složitější úkoly nebo jednotlivě pro menší cíle.
Inspirací pro jejich design byl jeden z nejpružnějších živočichů na Zemi: červ.
„Když jsme přemýšleli o těchto zvířecích inspiracích, uvědomili jsme si, že jeden z nejjednodušších živočichů, červ, vykonává podobné pohyby jako ruka, noha, páteř nebo ocas,“ řekl zástupce vedoucího týmu a postgraduální student AeroAstro Michael Brown.
Nové stroje vznikly v roce 2022 jako přihláška do každoroční soutěže NASA Breakthrough, Innovative, and Game-changing (BIG) Idea Challenge, která 2022 zadala studentům vysokých škol, aby navrhli robotické systémy, které se mohou pohybovat v extrémním terénu bez použití kol.
Zdroj: redakce; Interesting Engineering; MIT