Byla provedena první úspěšná implantace revolučního mozkového implantátu pro umělé vidění

Ačkoli v současné době neexistuje žádný lék na slepotu, byl poprvé úspěšně implantován první systém umělého vidění svého druhu, který přináší možnost částečného navrácení zraku lidem, kteří o něj přišli.

Jak napsali na webu Scitechdaily, tento týden byl ve zdravotním středisku Rush University Medical Center v USA úspěšně voperován implantát, který obchází sítnici a optické nervy a napojuje se přímo na zrakovou kůru mozku.

Systém intrakortikální zrakové protézy je prvním intrakortikálním zrakovým implantátem, který využívá skupinu plně implantovaných miniaturních bezdrátových stimulátorů a zkoumá, zda jedinci se slepotou mohou využívat umělé vidění, které tento přístup poskytuje.

Tento systém zrakových protéz umožňuje trvalé implantování zařízení, což je jedinečná výhoda, která poskytuje výzkumníkům dostatek času na zkoumání toho, jak může zařízení účinně fungovat, a příjemci na to, aby se naučil, jak může být zařízení užitečné.

Během preklinické fáze spolupracoval tým Illinois Tech s neurochirurgy z Rush University Medical Center na vývoji a zdokonalení chirurgických postupů, které vyvrcholily tento týden úspěšnou implantací 25 stimulátorů s celkem 400 elektrodami u jedince se slepotou. Cílem klinické fáze je ověřit, zda tato protéza poskytne účastníkům studie lepší schopnost navigace a provádění základních, zrakem řízených úkonů. Testování bude zahájeno v organizaci pro nevidomé The Chicago Lighthouse po 4-6týdenní rekonvalescenci.

Mnoho jedinců postižených úplnou slepotou nemá v pořádku sítnici a zrakové nervy, ale zachovává si zrakovou kůru, což je oblast mozku, která umožňuje lidem vidět. Díky tomu může být intrakortikální zraková protéza jedinou možnou pokročilou zrakovou pomůckou, kterou mohou využívat.

Mozek sice funguje jako výkonný zpracovatelský systém a přijímá miliony nervových signálů z očí, ale pokud oči již nejsou schopny komunikovat s mozkem, je možné obejít oko a zrakový nerv a přejít přímo do oblasti mozku zvané zraková kůra.

„Pro lidi, kteří jsou zcela nevidomí, může mít získání byť jen malého vjemu světla obrovský význam,“ řekla Janet P. Szlyková, prezidentka a generální ředitelka společnosti The Chicago Lighthouse. „Výsledky tohoto výzkumu pomohou připravit půdu pro další převratné pokroky v oblasti výzkumu slepoty a obnovy zraku.“

Zdroj: scitechdaily.com