Byl zaznamenaný nejdelší blesk v historii. Táhl se neskutečných 767 kilometrů

Světová meteorologická organizace (WMO) oznámila, že dvě bouřky stanovily dva nové rekordy v počtu blesků, píše server Live Science.

Jeden z rekordů se týkal nejdelšího jednotlivého blesku, rekord byl zachycen bleskem, který se během bouře 29. dubna 2020 táhl v délce asi 168 km z Texasu do Mississippi. To je přibližně stejná vzdálenost jako mezi Prahou a Karlovými Vary. Druhým rekordem byl blesk s nejdelší dobou trvání, který připadl blesku, jenž během bouřky 18. června 2020 nad Uruguayí a severní Argentinou rozzářil oblohu na úctyhodných 17,1 sekundy.

Blesk se táhl neskutečných 767 kilometrů a překonal rekord v délce předchozího rekordmana, který byl dlouhý 709 km. Pozorování blesků se mění s tím, jak se zlepšuje technologie. Předchozí rekordy byly zjištěny pomocí pozemních přístrojů známých jako mapovací pole blesků. Nové satelitní pozorovací přístroje však umožňují vědcům pohled na bouřky z ptačí perspektivy na obrovské vzdálenosti.

Dva nové rekordní blesky byly zaznamenány přístroji na palubě družic GOES-16 a GOES-17, které provozují NASA a Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Evropa má podobné oko na obloze s názvem Meteosat Third Generation Lightning Imager, a Čína má družici s názvem FY-4 Lightning Mapping Imager.

„Nyní, když máme k dispozici spolehlivé záznamy těchto monstrózních blesků, můžeme začít chápat, jak k nim dochází, a ocenit jejich nepřiměřený dopad,“ řekl Michael J. Peterson, atmosférický vědec z Národní laboratoře v Los Alamos.

Zdroj: livescience.com