Bluetooth: Kdo ho vymyslel a jak funguje?

Technologie Bluetooth byla využívá sílu rádiových vln. Jak toto bezdrátové připojení změnilo naše elektronické ekosystémy?

Jaká zařízení používají Bluetooth? Pokud se právě teď rozhlédnete po místnosti, je pravděpodobné, že spatříte nejméně půl tuctu elektrických zařízení. Od mobilních telefonů a reproduktorů až po sluchátka a monitory zdravotního stavu.

Co je Bluetooth?

Bluetooth je metoda bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost, která využívá sílu rádiových vln, napsal server Live Science. Tato technologie, která byla poprvé vyvinuta koncem 90. let, se stává stále populárnějším způsobem řešení problému, kdy je třeba propojovat stále více elektrických zařízení, aniž by bylo nutné vše propojovat dráty.

Když se nyní podíváte na dálkový ovladač, který používáte k přepínání kanálů v televizi, možná si právem položíte otázku, proč se Bluetooth stal takovou událostí? Vždyť propojování zařízení neviditelnými signály se dělalo už dříve.

Historie

Počátky technologie Bluetooth sahají až do 90. let. Bluetooth vymyslel doktor Jaap Haartsen ve švédském mobilním gigantu Ericsson. Situace se však výrazně zrychlila v roce 1998, kdy byla založena skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), jejímž úkolem bylo tuto technologii rozvíjet a propagovat.

V roce 99 skupina vydala verzi Bluetooth 1.0, a o rok později se začala používat v mobilních telefonech a stolních počítačích. V roce 2001 se dostala i do notebooků a tiskáren. V polovině desetiletí se stala běžnou součástí výbavy náhlavní souprava Bluetooth, která umožňovala komunikovat bez použití rukou.

Rádiové vs. infračervené záření

Problém dálkových ovladačů, které využívají infračervené signály, spočívá v tom, že musí udržovat tzv. přímou viditelnost (musíte ho namířit na zdroj). Pokud mezi vysílačem a přijímačem něco stojí, nefunguje. Protože však Bluetooth využívá rádiové vysílání, překážky nejsou problémem, ale má relativně krátký dosah, kolem 10 m.

Od svého vzniku na konci 90. let se tato technologie stále zdokonaluje a rozšiřuje, přičemž do roku 2020 bylo vyrobeno celkem 4 miliardy zařízení Bluetooth.

Šířka vysílacího pásma

Tajemstvím Bluetooth jsou staré dobré rádiové vlny, ale ne takové, jaké známe. Hlavní funkcí rádiových vln, které se používají k vysílání nebo když je používáme k vysílání signálů mobilních telefonů je vzdálenost. Rozhlasová stanice přece chce, aby její pořady byly slyšet široko daleko, zatímco signál mobilního telefonu musí dosáhnout nejbližší telefonní věže, aby mohl být předán do přijímacího sluchátka.

Bluetooth je však mnohem méně výkonný a má dosah přibližně 10 metrů. Rádiové spektrum sahá od 30 Hz do 300 GHz. Čím nižší frekvence, tím delší dosah, ale také nižší rychlost a kvalita přenosu dat, kterou může podporovat. Bluetooth pracuje na frekvenci 2,4 GHz, která poskytuje správnou rovnováhu mezi dosahem a kvalitou dat. Další výhodou této frekvence je, že je dostupná po celém světě, což z ní činí standardní nosič pro bezdrátové připojení s nízkou spotřebou energie.

Zdroj: livescience.com