Astronomové objevili nejbližší černou díru. A je naší planetě opravdu blízko

Astronomové objevili nejbližší černou díru vzhledem k naší planetě a jedná se o první jednoznačnou detekci černé díry s hvězdnou hmotností v Mléčné dráze. Její blízkost k Zemi, pouhých 1 600 světelných let, nabízí zajímavý cíl pro studium, které by mohlo přispět k lepšímu pochopení vývoje binárních systémů, uvedla americká vládní agentura NSF.

Astronomové použili dalekohled Gemini North Telescope na Havaji, který provozuje laboratoř NSF NOIRLab, jakožto jeden z „dvojčat“ Mezinárodní observatoře Gemini. Práci finančně podpořila americká Národní vědecká nadace.

Objev byl umožněn díky pozorování pohybu vesmírného „doprovodu“ černé díry, hvězdy podobné Slunci, která obíhá kolem černé díry přibližně ve stejné vzdálenosti jako Země kolem Slunce. Ačkoli v galaxii Mléčné dráhy pravděpodobně existují miliony černých děr s hvězdnou hmotností, těch několik málo, které byly objeveny, bylo odhaleno díky jejich energetické interakci s doprovodnou hvězdou. Když materiál z blízké hvězdy spirálovitě směřuje k černé díře, přehřívá se a vytváří silné rentgenové záření a výtrysky materiálu. Pokud se černá díra aktivně neživí, je v klidovém stavu a není přímo detekovatelná. 

Tato spící černá díra je asi 10krát hmotnější než Slunce a nachází se ve vzdálenosti asi 1 600 světelných let v souhvězdí Ophiuchus, takže je třikrát blíže Zemi než předchozí rekordman. „Vezměte sluneční soustavu, umístěte černou díru tam, kde je Slunce a Slunce tam, kde je Země, a dostanete tento systém,“ vysvětlil Kareem El-Badry, astrofyzik a hlavní autor článku publikovaného v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Tým spoléhal nejen na vynikající pozorovací schopnosti Gemini North, ale také na schopnost Gemini poskytnout data v krátkém termínu, protože tým měl jen krátký časový úsek na provedení následných pozorování.

Jako součást sítě vesmírných a pozemních observatoří poskytla Gemini North nejen přesvědčivé důkazy o dosud nejbližší černé díře, ale také první nedotčený systém černé díry, nezatížený obvyklým horkým plynem interagujícím s černou dírou,“ řekl Martin Still, vedoucí programu NSF Gemini.

Zdroj: nsf.gov, academic.oup.com, gemini.edu, redakce